رونمایی از کتاب همسر امام خمینی (ره) به روایت اسناد | اتاق خبر
کد خبر: 100160
تاریخ انتشار: 19 فروردین 1394 - 12:55
اتاق نیوز - کتاب «بانوی انقلاب به روایت اسناد» که با مشارکت سازمان اسناد و کتابخانه ملی و موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) تدوین و منتشر شده است، روز یکشنبه 23 فرور...
اتاق نیوز - کتاب «بانوی انقلاب به روایت اسناد» که با مشارکت سازمان اسناد و کتابخانه ملی و موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) تدوین و منتشر شده است، روز یکشنبه 23 فروردین همزمان با بزرگداشت بانوی انقلاب اسلامی در محل اجلاس سران رونمایی می‌شود.
امین عارف‌نیا مدیرکل حوزه ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی با بیان این مطلب گفت: کتاب «بانوی انقلاب به روایت اسناد» گزارش مستندی از مجموعه اسناد، یادداشت‌ها و برخی آثار به جای مانده از مرحومه خدیجه ثقفی همسر فقید بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) است که به همت علی ثقفی برادر آن مرحومه و غلامعلی اصغریان گردآوری شده و سازمان اسناد و کتابخانه ملی نسبت به انتشار آن اقدام کرده است. او در ادامه گفت: امسال به مناسبت ششمین سالگرد درگذشت آن مرحومه همایش یک‌روزه‌ای در محل اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار خواهد شد و علاوه بر رونمایی از کتاب «بانوی انقلاب» که شامل اسناد، زندگینامه خودنوشت، اشعار و تصاویر منتشرنشده از ایشان است، نمایشگاهی هم از آثار به جای مانده از حاجیه خانم ثقفی در حاشیه همایش در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد. عارف‌نیا در پایان گفت: پس از پایان همایش، نمایشگاه آثار و اسناد بانو قدس ایران تا پایان فروردین‌ماه در محل گالری کتابخانه ملی برای بازدید علاقه‌مندان دایر خواهد بود. بر اساس این خبر، مرحومه خدیجه ثقفی معروف به قدس ایران همسر حضرت امام خمینی(ره) در سال ۱۲۹2 به دنیا آمد. وی در سال ۱۳۰۸ خورشیدی با بنیانگذار جمهوری اسلامی ازدواج کرد. پدر حاجیه خانم خدیجه ثقفی مرحوم میرزا محمد ثقفی تهرانی از شاگردان شیخ عبدالکریم حائری یزدی موسس حوزه علمیه قم بود و در زمان ادامه تحصیل در قم با حاج آقا روح الله که در آن زمان ۲۷ سال داشت آشنا شده بود و همین آشنایی واسطه ازدواج دختر او با امام شد. مرحومه خدیجه ثقفی در حدود ساعت ۹:۱۵ صبح اول فروردین ۱۳۸۸ در سن ۹۶ سالگی در بیمارستان خاتم‌الانبیای تهران به دیدار معبود شتافت و در تاریخ ۲ فروردین و پس از اقامه نماز توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی در مرقد حضرت امام خمینی و در جوار همسر و فرزند خویش آرام گرفت.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید