بیژن بیدآباد/ بانک و مالیات ابزار نوین کشف پولشویی | اتاق خبر
کد خبر: 100205
تاریخ انتشار: 19 فروردین 1394 - 14:54
اتاق نیوز: بزه‌های مالی، فرار مالیاتی، تبانی، اختلاس و جرم‌ها ، قاچاق، و… همگی واژه هایی به شمار می روند که در معانی پولشویی گنجانده می شوند. ...
اتاق نیوز: بزه‌های مالی، فرار مالیاتی، تبانی، اختلاس و جرم‌ها ، قاچاق، و… همگی واژه هایی به شمار می روند که در معانی پولشویی گنجانده می شوند.
همواره کشف و برخورد با این واژه های، معضل شده در وظایف و مسئولیت تمامی دولتمردان قرار داشته دارد تا بتوان اصلاحاتی در اقتصاد کشور ایجاد کرد. بنابراین پولشویی در اقتصاد کلان، فسادی مالی خواهد بود که مهمترین تهدید برای منافع ملی و توسعه اقتصادی است و کشف و برخورد با آن منجر به اصلاحات بزرگی و ایجاد سیستمی تازه در اقتصاد کشور خواهد شد. به همین منظور سیستم کشف پولشویی (MLD) را می توان مقدمه مبارزه با پولشویی دانست و البته سیستم مالیات بر ارزش افزوده نیز می تواند در کشف پولشوئی موثر باشد. از این رو است که بکار گیزی سیستم(MLD) تمهیدات و شرایط ساختاری و الکترونیکی و همچنین امکان تطبیق اطلاعات مالیاتی با اطلاعات بانکی را فراهم می‌آورد تا کلیه معاملات عمده مالی در اقتصاد را تحت پوشش و نظارت قرار دهد و از فرار مالیاتی جلوگیری کند. چنانچه اجرای مالیات بر ارزش افزوده صحیح باشد، يك سيستم اطلاعاتي كامل از معاملات و مبادلات تجاري بوجود می‌آید كه به شفافیت مبادلات و فعاليت هاي اقتصادي می‌انجامد. همچنین عملکرد سیستم کشف پولشویی می‌تواند به کارائی و شفافیت مالی در اقتصاد منجر شده و عملاً بنیان‌های ثبات، رشد، توسعه اقتصاد و اخلاق و اعتماد فعالان اقتصادی و دولتمردان را فراهم آورده که به نوبه خود غنا سرمایه اجتماعی را به دنبال خواهد داشت. عملیات سیستم کشف پولشویی (MLD) با هماهنگی دیگر ضوابط کلی اقتصادی و مقرراتی تدوین شده در سیستم بانکداری راستین انجام می شود. با توجه به اینکه در هر معامله و انتقال کالا یا خدمات، باید یک پرداخت و دریافت پولی اعم از نقدی یا وعده‌دار وجود داشته باشد؛ کسب و جمع آوری 2 مورد از هر معامله یعنی اطلاعات کالایی و اطلاعات پولی قابل تطبیق در سیستم پولشویی خواهد بود که اگر این 2 مورد، منطبق بر هم نباشند قطعا خلل و ظنّی از نوع پولشوئی در معامله وجود دارد. بنابراین سیستم کشف پولشویی (MLD) شرایط ساختاری و الکترونیکی، تطبیق اطلاعات مالیاتی با اطلاعات بانکی را فراهم می‌آورد که مشمول نظام اطلاعاتی سیستم مالیات بر ارزش افزوده و بانک است. قابل ذکر است اگر شرایط لازم به گونه‌ای اطراف معاملات اقتصاد زیرزمینی را ملزم به استفاده از شبکه بانکی کند و سازمان مالیاتی کشور نیز نظارت خاص بر معاملات عمده و حمل و نقل کالاها داشته باشد عملیات اقتصاد زیرزمینی از طریق تطبیق اطلاعات معاملات و اطلاعات پولی در سیستم کشف پولشویی (MLD) قابل کشف و رهگیری خواهد بود.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید