وزارت خارجه آلمان : هنوز درباره زمان‌بندی لغو تحریم‌ها صحبت نکرده‌ایم | اتاق خبر
کد خبر: 100539
تاریخ انتشار: 22 فروردین 1394 - 11:36
سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان گفت که لغو تحریم‌های ایران منوط به پایبندی ایران به تعهداتش در یک توافق هسته‌ای نهایی است....
سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان گفت که لغو تحریم‌های ایران منوط به پایبندی ایران به تعهداتش در یک توافق هسته‌ای نهایی است.
اتاق نیوز - به نقل از خبرگزاری رویترز، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان، اظهار کرد: ما این خواسته ایران که تمام تحریم‌ها باید فوری و پس از حصول یک توافق نهایی لغو شود را درک می‌کنیم، اما تهران ابتدا باید متن این توافق را اجرا کند. به گزارش رویترز این در حالی است که رهبری ایران روز پنج‌شنبه تأکید کرد: تمام تحریم‌های ایران باید در توافق هسته‌ای نهایی به طور یکجا لغو شود. سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان همچنین گفت: به طور قطع ما درک می‌کنیم که منافع ایران در لغو تحریم‌ها درکوتاه‌ترین زمان ممکن است اما ما تاکنون درباره چارچوب زمانی این مسأله به صورت ماه یا روز صحبت نکرده‌ایم. وی تأکید کرد: در توافق نهایی که قرار است تا پایان ماه ژوئن تکمیل شود تحریم‌های ایران پس از آن‌که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجرای تعهدات ایران را تأیید کند لغو خواهد شد. سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان ادامه داد: اساساً این مسأله بستگی به ایران دارد که لغو تحریم‌ها چه روزی اتفاق بیفتد. بر اساس این گزارش ایران و گروه 1+5 شامل آمریکا، روسیه،‌ چین، انگلیس، فرانسه و آلمان در 2 آوریل توانستند در لوزان سوئیس به یک تفاهم سیاسی مشترک بر سر برنامه هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور دست پیدا کنند. سخنگوی دولت آلمان در این‌باره گفت: این تفاهم اولیه باید به یک توافق نهایی منجر شود و این توافق باید به گونه‌ای باشد که در آن پایبندی ایران به تعهداتش به شکلی قابل راستی‌آزمایی تضمین شود. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز پس از حصول تفاهم لوزان گفت که یک توافق هسته‌ای نهایی می‌تواند هم برای آلمان و هم برای ایران بسیار سودمند باشد. شرکت‌های آلمانی امیدوارند با حصول این توافق و لغو تحریم‌های ایران راه بازگشت خود را به بازار پرسود این کشور پیدا کنند. مقامات ایران از زمان انتشار این بیانیه همواره تاکید کرده‌اند که قطعنامه‌های سازمان ملل و تحریم‌های ایران به محض اجرایی شدن توافق جامع هسته‌ای لغو خواهند شد. سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان در این باره گفت: غربی ها درباره نحوه رفع تحریم ها سوء تفاهمات زیادی را ایجاد کردند و سعی کردند بگویند اول تعلیق می شود و مرحله بندی است و تبلیغاتی ایجاد کردند اما بیانیه مشترکی که خانم موگرینی و آقای ظریف خواندند خیلی گویا بود. وی تاکید کرد: تمامی تحریم های اقتصادی و مالی و تمامی قطعنامه های شورای امنیت در روز اول اجرای توافق نامه لغو خواهد شد و این توافق کاملا وجود دارد و راه حلی است که به آن رسیدیم.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید