حق شناس در گفتگو با اتاق نیوز: شاکله پارلمان بخش خصوصی، دولتی است | اتاق خبر
کد خبر: 100803
تاریخ انتشار: 23 فروردین 1394 - 09:41
اتاق نیوز/یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: اتاق بازرگانی که خود را پارلمان بخش خصوصی اعلام می کند، باید شاکله ای خصوصی نیز داشته باشد؛ اما در واقعیت، سال هاست که حضور اش
اتاق نیوز/یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: اتاق بازرگانی که خود را پارلمان بخش خصوصی اعلام می کند، باید شاکله ای خصوصی نیز داشته باشد؛ اما در واقعیت، سال هاست که حضور اشخاص وابسته به دولت را در این نهاد خصوصی شاهد هستیم.
هادی حق شناس کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید بر شیوه عملکردی اتاق های بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران طی سال های اخیر به اتاق نیوز اعلام کرد: آنچه که امروز در اقتصاد ایران رواج پیدا کرده عملکرد خلاف کارکردی این پارلمان بخش خصوصی است به طوری که اکثر سازمان ها، نهاد ها و... در قالب اسم خود فعالیت نمی کنند و شاکله خود را دستخوش تغییر قرار داده اند. وی ادامه داد: با نگاهی گذرا به لیست فهرست اسامی اعضای اتاق های مربوطه، حضور اشخاصی را شاهد هستیم که به معنای واقعی از بخش خصوصی نیامده و درصدد تامین منافع برخی از نهادهای دولتی هستند. حق شناس افزود: با این شاکله و ساختار نمی توان انتظار داشت که اتاق بازرگانی حافظ منافع بخش خصوصی باشد و تصمیماتی بگیرد که 100 درصد نیاز این بخش را تامین کنند. زیرا حضور این اشخاص، منافع دولت را در اولویت قرار داده و نیازهای بخش خصوصی را کمرنگ می کنند. این کارشناس مسائل اقتصاد کلان با مد نظر قرار داد عملکرد دولت در حمایت از سیاست های تدوین شده توسط نمایندگان بخش خصوصی در اتاق های مربوطه گفت: در بودجه های تدوین شده توسط دولت، سهم تولید ناخالص ملی بسیار اندک است و این نشان از نبود برنامه دولت برای بخش خصوصی دارد. بودجه سال جاری کشور امریکا معادل 4 هزار میلیارد دلار بود که نسبت به تولید ناخالص ملی تناسبی معادل یک چهارم داشت ولی این تناسب در ایران به یک می رسد. وی اعلام کرد: سیاست های اقتصادی ایران شعاری شده است و بر اساس میزان عرضه و تقاضا نبود و در آزادسازی قیمت ها نیز نتوانسته نقش مطلوبی را ایفا کند. حق شناس با تاکید بر نقش اتاق های بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران در تدوین سیاست های اقتصادی کشورمان ادامه داد: سال هاست این نقش در حد شعار باقی مانده و اتاقی که ساختارش از بدنه بخش خصوصی باشد و نظرا انان را منعکس کند؛ ایجاد نشده است.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید