رشد صنعت به قیمت تخریب محیط زیست قابل پذیرش نیست | اتاق خبر
کد خبر: 103330
تاریخ انتشار: 1 اردیبهشت 1394 - 10:50
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه می توانیم رشد اقتصادی بدون تخریب و آلودگی محیط زیست داشته باشید، گفت: رشد بخش کشاورزی و صنعت به قیمت تخریب و آلودگی برای هیچ ...
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه می توانیم رشد اقتصادی بدون تخریب و آلودگی محیط زیست داشته باشید، گفت: رشد بخش کشاورزی و صنعت به قیمت تخریب و آلودگی برای هیچ کس قابل پذیرش نیست.
اتاق نیوز - معصومه ابتکار در مراسم شانزدهمین همایش ملی صنعت سبز که پیش از ظهر امروز در آستانه روز زمین پاک در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد با تاکید بر اینکه برای آینده کشور و حفظ محیط زیست باید حرکت‌های توسعه‌ای براساس برنامه و سیاست های منطبق با فرصت ها و ظرفیت های محیط زیستی کشور انجام شود، افزود: در زمینه رشد توسعه همگام با حفظ محیط زیست گام های خوبی در کشور برداشته شده است. وی با بیان اینکه اگر به ظرفیت‌های ملی کشور واقع بینانه نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که بهره کشی از طبیعت نتیجه ای جز تخریب محیط زیست به همراه ندارد، اظهارداشت: رشد بخش کشاورزی و صنعت به قیمت تخریب و آلودگی ایران، برای هیچ کس قابل پذیرش نیست. ابتکار ادامه داد: می بایست منابع پایه را به درستی حفظ و بر اساس اصول توسعه پایدار از منابع استفاده کنیم که به آلودگی و تخریب محیط زیست نیانجامد و چیزی برای نسل های آینده باقی بماند.

اقتصاد سبز در دولت با جدیت پیگیری می شود

وی با اشاره به اینکه دولت موضوع اقتصاد سبز را در برنامه های اصلی خود قرار داده و با جدیت پیگیری می کند، گفت: اقتصاد سبز، رشد اقتصادی بدون تخریب و آلودگی محیط زیست است. ابتکار با بیان اینکه می توانیم رشد اقتصادی بدون تخریب و آلودگی محیط زیست داشته باشیم، تصریح کرد: اقتصاد سبز از شعار خارج شده است و نمونه هایی در دنیا داریم که رتبه بالایی در شاخص‌های توسعه اقتصادی، صنعتی دارند و شاخص‌های پایداری را نیز حفظ کرده اند. وی تصریح کرد: بیشتر کشورهای توسعه یافته هم دارای اقتصاد پایدار و هم محیط زیست سالم هستند به عنوان مثال لهستان در یک دوره 20 ساله موفق به کاهش 30 درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای شد که همزمان با آن رشد اقتصادی خود را حداقل پنج برابر افزایش داد که نشان دهنده این است که موضوع اقتصاد سبز قابل اجراست.

هزینه خسارت‌های زیست محیطی در حساب‌های ملی

ابتکار با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور از لحاظ تخریب و آلودگی زیست محیطی بسیار آسیب می بیند، گفت: قرار بود در برنامه چهارم توسعه هزینه خسارت های زیست محیطی در حساب‌های ملی تعیین شود که این کار انجام نشد؛ اما دولت و سازمان محیط زیست با جدیت پیگیر انجام آن است. ابتکار اظهارکرد: دولت برای تقویت انگیزه‌های اقتصادی در صنایع تسهیلاتی را در قانون بودجه و صندوق محیط زیست ایران پیش بینی کرده است که امیدواریم منجر به رقابت سالم میان صنایع و خدمات سبز و توسعه شود. وی با تشکر ویژه از صنعت نفت در کشور گفت: صنعت نفت گام‌های خوبی در زمینه کیفیت سوخت برداشته است که نتیجه آن بهبود کیفیت هوا و افزایش معنادار تعداد روزهای پاک و سالم نسبت به سال گذشته است. رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: با همکاری و تلاش وزیر نفت و همکارانشان در وزارتخانه و پالایشگاه‌ها بنزین یورو4 در کشور تولید و در بیشتر کلانشهرها توزیع می شود. ابتکار با اشاره به اینکه حذف بنزن از بنزین، کاهش گوگرد از هفت هزار PPM به 50 در گازوئیل و کاهش مصرف مازوت در پالایشگاه‌ها برخی از اقداماتی است که وزارت نفت انجام داده است، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در اجرای استاندارد یورو 4 که با هشت سال تاخیر الزامی شد ، تلاش های فراونی داشته است. وی با بیان اینکه همچنان برای کاهش آلودگی هوا و حفظ محیط زیست راه زیادی در پیش داریم، افزود: شهری مانند تهران با هشت و نیم میلیون جمعیت و پنج میلیون خودرو نیازمند برنامه ریزی های اصولی برای حفظ محیط زیست است.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید