معیار تعیین دیه به جای شتر، دینار نقره شود | اتاق خبر
کد خبر: 103763
تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1394 - 13:21
اتاق نیوز: عضو انجمن حرفه ای صنعت بیمه با پیشنهاد این نکته که دیه معادل 10 هزار دینار نقره محاسبه شود گفت: اگر مبنای محاسبه قوه قضاییه، دینار نقره باشد و از سوی بانک مرک...
اتاق نیوز: عضو انجمن حرفه ای صنعت بیمه با پیشنهاد این نکته که دیه معادل 10 هزار دینار نقره محاسبه شود گفت: اگر مبنای محاسبه قوه قضاییه، دینار نقره باشد و از سوی بانک مرکزی ضرب شود، میزان دیه پرداختی مردم به یک سوم کاهش خواهد یافت و طبیعی است که نرخ حق بیمه شخص ثالث نیز به نحو مناسبی تعدیل خواهد شد .
جواد سهامیان افزود: براساس قانون مجازات اسلامی حق بیمه شخص ثالث براساس میزان دیه هرساله تعیین می شود که معادل نرخ 100شتر،200 گاو و 1000 دینار است که برخی از آنها منسوخ شده و قوه قضاییه سال ها است که ارزش و بهای شتر را ملاک افزایش نرخ دیه درهر سال قرار داده است و به دلیل افزایش نرخ تورم سالانه قوه قضاییه نرخ دیه را سالانه افزایش می دهد و به همین دلیل درسال جاری نیز دیه با افزایش 10 درصدی مواجه شده است. وی با بیان این نکته که نگاه دولت این است که افزایش حق بیمه ها موجب کاهش توان مردم در خرید بیمه نامه خواهد شد که تبعات منفی در صورت بروز حادثه برای مقصر و آسیب دیده از سانحه خواهدداشت، عنوان کرد: انتظار همراهی از صنعت بیمه در قوه قضاییه و دولت شکل گرفته اما طبیعی است که صنعت بیمه نیز انتقاداتی به این بحث دارد و صنعت بیمه باید از محل حق بیمه، خسارت مردم را پرداخت کند. سهامیان با اشاره به اینکه دست اندرکاران بیمه ای کشور معتقدند پرداخت خسارت از ناحیه حق بیمه های دریافتی ممکن نیست و صنعت بیمه در بیمه شخص ثالث با زیان انباشته مواجه است، خاطرنشان کرد: فاصله بین حق بیمه فنی و حق بیمه اخذ شده از مردم توان شرکت های بیمه را کاهش خواهد داد و این احتمال وجود دارد که شرکت های بیمه قادر به پرداخت خسارات نباشند که نمونه بارز آن مشکلات بیمه توسعه در سال گذشته بوده است. کارشناس صنعت بیمه در گفت و گو با آیین اظهار داشت: اگر نرخ بیمه شخص ثالث به گونه ای افزایش یابد که مالکان خودرو از خرید بیمه نامه خودداری کنند طبیعی است که مشکلات اجتماعی زیادی برای خسارت دیدگان ایجاد خواهد شد و مناسب تر آن است که بیمه مرکزی در خصوص تعیین حق بیمه شخص ثالث تدابیر جدی تری اندیشه کند.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید