اجرای برنامه " غذای ارزان ویژه اقشار آسیب پذیر " در دستورکار | اتاق خبر
کد خبر: 104149
تاریخ انتشار: 6 اردیبهشت 1394 - 14:14
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن تشریح سیاست‌های رفاهی دولت یازدهم، از اقدام جهت اجرای برنامه " غذای ارزان برای اقشار آسیب پذیر " خبر داد....
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن تشریح سیاست‌های رفاهی دولت یازدهم، از اقدام جهت اجرای برنامه " غذای ارزان برای اقشار آسیب پذیر " خبر داد.
اتاق نیوز - دکتر علی ربیعی در مراسم بزرگداشت هفته ملی سلامت که در سالن همایش‌های رازی برگزار شد، در تشریح سیاست‌های رفاهی دولت یازدهم و تاکید رئیس جمهور در این زمینه گفت: دولت تدبیر و امید با در نظر گرفتن سیاست رفاهی منسجم فصل ممیزی متفاوتی را با سایر دولت‌ها برای خود رقم زده است و با شناسایی فقر درمان، فقر مسکن، فقر آموزش، فقر غذایی و فقر امنیت اقدامات مهمی را انجام و برنامه‌ریزی‌های مفصلی را صورت داده است. وی افزود: دولت‌ها دو نوع سیاست رفاهی را می‌توانند دنبال کنند؛ سیاست رفاهی توزیعی که اساس آن بر توزیع است و سیاست رفاهی تولید محور. در هیات وزیران بنای‌مان بر آن است که اصل سیاست رفاهی بر توانمندکردن آحاد اجتماعی مردم قرار گیرد، به طوری که حداقل یک شغل برای هر خانواده فراهم باشد و در عین حال خانواده جهت خرید خدمت‌های مختلف توانمند شود. البته استراتژی‌های توزیعی را نیز خواهیم داشت اما نه به روش‌هایی که قبلا صورت گرفته است؛چرا که این روش بدترین نوع توزیع است و به نوعی توزیع فقر در جامعه است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه همین امروز هم در دام مسیر طی شده قانون هدفمندی یارانه‌ها قرار داریم و بازپس گرفتن چیزی که به مردم داده شده مشکل است گفت: اجرای هدفمند کردن یارانه ها با روش قبلی نه اشتغالی ایجاد کرد نه کار دیگری انجام داد. ربیعی افزود: با هدفگیری‌های خوب دولت در سیاست‌های توزیعی،این بار سیاست‌های توزیعی در کنار تولید دنبال می‌شود. به طوری که امور در بخش مسکن، با یارانه مسکن و ارائه تسهیلات پیش می‌رود و گروه‌های پایین اجتماعی شامل کارگران، بازنشستگان و مشمولان کمیته امداد و بهزیستی گروه هدف هستند. در بخش درمان نیز پشتیبانی از طرح تحول به نوعی مبارزه با فقر و الگویی موفق جهت گسترش به سایر برنامه‌های دولت است. وی در ادامه به بند 7 اقتصاد مقاومتی و همچنین اهداف سند چشم انداز در جهت تامین امنیت غذایی و همچنین سبد غذایی مطلوب برای آحاد جامعه اشاره کرد و گفت: در گذشته به دلیل افزایش نرخ تورم هر گونه اقدام فقرزدایی هم که صورت می‌گرفت، آثار منفی بر جا می‌گذاشت. این بار با کنترل نرخ تورم از سوی دولت، هر گونه سیاست رفاهی مثل امنیت غذایی، سفره را تهی نخواهد کرد. در این راستا " غذای ارزان برای اقشار آسیب پذیر " را در برنامه داریم. در سند کاهش فقر و هدفمند کردن یارانه‌ها که در نیمه 93 تصویب کردیم، به این موضوع توجه شد. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همجنین گفت: برای نخستین بار نیز در بودجه سالیانه کشور ردیفی به عنوان امنیت غذایی جای گرفت. بر این اساس امنیت غذا و تغذیه به عنوان برنامه‌های رفاهی دولت مطرح است و دنبال می‌شود. در برنامه تغذیه کودکان زیر شش سال، خانواده‌های نیازمند، سرپرست خانوار، کمک به چندقلوها، زنان باردار و ارائه یک وعده غذای گرم به کودکان مهدروستاها مورد توجه اند و امیدواریم با این سیاست‌ها از درد و رنج مردم کم کنیم.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید