به‌زیستن آحاد جامعه، ماموریت سازمان بهزیستی است | اتاق خبر
کد خبر: 104178
تاریخ انتشار: 6 اردیبهشت 1394 - 14:44
رییس مرکز توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی با تاکید بر به‌زیستن آحاد جامعه به عنوان ماموریت سازمان بهزیستی گفت: قطعا سلامت یک موضوع گسترده است که نیازمند عزم ملی و همگ...
رییس مرکز توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی با تاکید بر به‌زیستن آحاد جامعه به عنوان ماموریت سازمان بهزیستی گفت: قطعا سلامت یک موضوع گسترده است که نیازمند عزم ملی و همگانی و همکاری کل سیستم دولتی است. برهمین اساس باید همکاری بین بخشی در تمام دستگاه‌های مسئول در حوزه سلامت ایجاد شود.
اتاق نیوز - مجید رضازاده درنشست خبری صبح امروز یکشنبه در تشریح فعالیت‌های سازمان بهزیستی در حوزه سلامت گفت: این سازمان و به ویژه مرکز توسعه و پیشگیری دو ماموریت اصلی خود یعنی پیشگیری از معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی را همانند سال‌های گذشته امسال نیز پیگیری می‌کند و تلاش می‌کنیم روز به روز برنامه‌هایمان هدفمندتر انجام شود. وی با اشاره به وجود دفاتر مختلف در ساختار سازمان بهزیستی در حوزه سلامت جسم، سلامت روان، سلامت اجتماعی و اعتیاد گفت: بی‌تردید باید پیشگیری از معلولیت‌ها را به عنوان یک ماموریت اصلی در دستور کار خود قرار دهیم و برنامه‌های گسترده‌ای نیز در این حوزه در حال اجراست. علاوه بر توجه به همکاری‌های بین بخشی، هماهنگی دفاتر نیز در دستور کارمان قرار گرفته است. رییس مرکز توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی تاکید کرد: باید سواد سلامت مردم را افزایش دهیم و در این راستا نگاه ویژه‌ای به قشر ضعیف و محروم جامعه داریم، چراکه ممکن است این گروه از جامعه دسترسی کمتری به آگاهی‌ها داشته باشند و از امکانات کمتری برای کسب اطلاع و آگاهی برخوردار باشند. قطعا در راستای اجرای چنین برنامه‌ای می‌توانیم ضمن ارتقای سلامت جامعه، یک برنامه عدالت‌محور را اجرایی کنیم. رضازاده ادامه داد: در ارائه خدمات، ارتقای کمی و کیفی را برای سال جاری مدنظر قرار می‌دهیم و برنامه‌هایی مانند غربالگری ناشنوایی و غربالگری نابینایی را در دستور کار قرار داده و گروه‌های هدف در این دو حوزه را افزایش می‌دهیم. وی تغییر رویکرد سازمان بهزیستی از مرکز محوری به سمت جامعه‌محوری در حوزه سلامت را یکی دیگر از برنامه‌های این سازمان خواند و افزود: در سه سال گذشته برنامه‌های دفتر توسعه و پیشگیری به سمت پیشگیری از معضلات سلامت روان حرکت کرده است و سعی شده کسانی که دچار اختلالات و مشکلات هستند با اجرای طرح‌های غربالگری شناسایی و مداوا شوند؛ اما قطعا پیشگیری، هزینه‌های کمتری نسبت به درمان دارد و باید به سمتی حرکت کنیم که قبل از ایجاد اختلال از وقوع آن پیشگیری کنیم. رییس مرکز توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی تاکید کرد: دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در حال تغییر رویکرد است و برنامه‌های گسترده‌ای برای مداخلات اجتماعی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در دستور کار دارد. رضازاده با اشاره به نقش مشارکت‌های مردمی در پیشبرد اهداف این سازمان گفت: بی‌تردید به دنبال افزایش مشارکت‌های مردمی هستیم و تلاش می‌کنیم مردم درمحلات بتوانند در حوزه‌های سلامت تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی کنند. در سطح محلات به دنبال آموزش در حوزه‌های مختلف سلامت، رفتار مدنی، ترویج حقوق شهروندی و ارتقای اعتماد عمومی هستیم. وی یادآور شد: باید تلاش کنیم ارتباطات سالم و مسئولیت‌پذیری را در سطح جامعه افزایش دهیم که در این راستا از سامانه رصد آسیب‌های اجتماعی برای برنامه‌ریزی‌های هدفمند استفاده می‌کنیم. قطعا با توجه به تاکیدات مسئولان در حوزه ارتقای سلامت، وظیفه سنگینی در مقابل سازمان بهزیستی، دولت و از همه مهم‌تر در مقابل مردم داریم.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید