اقدامات ویژه وزارت بهداشت برای کنترل قاچاق تجهیزات پزشکی | اتاق خبر
کد خبر: 104253
تاریخ انتشار: 7 اردیبهشت 1394 - 10:00
رییس سازمان غذا و دارو با تاکید بر لزوم نظارت جدی بر ورود کالاها و تجهیزات پزشکی در کشور در عین حال از اقداماتی ویژه برای کنترل بازار تجهیزات پزشکی و جلوگیری از ورود و...
رییس سازمان غذا و دارو با تاکید بر لزوم نظارت جدی بر ورود کالاها و تجهیزات پزشکی در کشور در عین حال از اقداماتی ویژه برای کنترل بازار تجهیزات پزشکی و جلوگیری از ورود و مصرف کالای قاچاق در کشور خبر داد.
اتاق نیوز - دکتر رسول دیناروند گفت: سال 93 در حوزه تجهیزات پزشکی اقدامات خوبی صورت گرفته و کاهش جدی ورود تجهیزات پزشکی بی‌کیفیت و قاچاق به عرصه مصرف را شاهد بودیم. معاون وزیر بهداشت یادآور شد: در طرح تحول سلامت وقتی قرار است مبلغ عمده هزینه بستری را بیمه‌ها و دولت به عنوان یارانه سلامت پرداخت کنند، طبیعی است این نگرانی وجود دارد که هزینه‌های القایی نیز افزایش یابد، تجهیزات غیرضروری مصرف شوند یا قیمت آنها گران‌تر شود. بنابراین ضرورت جدی داشت این موارد را کنترل کنیم و خوشبختانه دستاورد خوبی هم در این حوزه داشته‌ایم.

صرفه جویی 10 درصدی ارزی در حوزه تجهیزات پزشکی در سال 93

دیناروند افزود: با کاهش قیمت تجهیزات پزشکی، به طور میانگین صرفه جویی ارزی مالی در این حوه نسبت به سال 92 بیش از 10 درصد بوده است و به رغم اینکه ممکن است از نظر تعداد کالای مصرفی در برخی موارد افزایش مصرف هم داشته باشیم، مانند لنز و استنت که متقاضیان بیشتری داشتند اما، در مجموع با وجود اینکه مردم از خدمات سلامت بیشتر بهره‌مند شدند، اما هزینه‌های ما کاهش داشته است. رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: اگر نظارت‌ها بیشتر شود و با ساز و کارهایی بتوانیم با ابزارهای جدید استفاده از فناوری اطلاعات و رجیسترینگ، کدینگ، رهیابی، رهگیری و سایر اقداماتی که انجام می‌دهیم، قیمت‌ها را تحت کنترل درآوریم، بازار آشفته ورود غیرقانونی کالا را هم سر و سامان می‌دهیم. دیناروند با ابراز تاسف از اینکه اعداد و ارقام اعلام شده در حوزه قاچاق البته نه تنها در حوزه سلامت، بسیار بالاست گفت: در برخی موارد تا حدود 20 میلیارد دلار در کشور هم اعداد و ارقامی را شنیده‌ایم که بخشی از آن هم مربوط به کالای سلامت است. البته در این حوزه هر چقدر هم باشد؛ خطرناک است و تنها بحث آسیب‌های اقتصادی نیست بلکه سلامت مردم مطرح می‌شود که ممکن است جان آنها را به خطر اندازد. به همین دلیل اقدامات ویژه‌ای برای کنترل بازار و سطح عرضه کالا در نظر گرفته‌ایم.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید