اولویت‌های وزارت بهداشت برای حمایت از طرح‌های فناورانه سلامت | اتاق خبر
کد خبر: 104917
تاریخ انتشار: 9 اردیبهشت 1394 - 13:33
وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با هدف کسب ، توسعه و انتقال دانش فنی و تحقق فرایند نوآوری در بخش‌های ساخت و تولید فناوری‌های سلامت فراخوان حمایت از این طرح‌ها را ...
وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با هدف کسب ، توسعه و انتقال دانش فنی و تحقق فرایند نوآوری در بخش‌های ساخت و تولید فناوری‌های سلامت فراخوان حمایت از این طرح‌ها را اعلام کرد.
اتاق نیوز - بر اساس این فراخوان منتشره، حمایت از طرح‌های فناوری حوزه سلامت در محورهای تجهیزات پزشکی، واکسن و فراورده‌های بیولوژیکی، مواد و تجهیزات آزمایشگاهی (IVD)، تجهیزات توان بخشی، گیاهان دارویی و طب سنتی، سلول درمانی و طب ترمیمی، فناوری اطلاعات و رباتیک پزشکی، تولید مواد اولیه داروئی، مواد اولیه آرایشی و بهداشتی، غذا، سموم حلالها و مواد شیمیائی و دندانپزشکی است. این فراخوان حمایت از طرح‌های فناوری سلامت همچنین به دنبال همگرایی بین بخش علمی و صنعتی و بهره گیری از دانش ملی برای تبدیل علم به ثروت در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی ،نقشه جامع علمی و همچنین سند چشم انداز ۱۴۰۴ است که بر اساس آن این کار از طریق کمک به توسعه فناوری‌های دانش بنیان به منظور بهره مندی از نتایج آن، کمک به توانمند سازی علمی و فنی بخش خصوصی کشور و کمک و حمایت از طرح های فناورانه و نوآورانه محصول‌محور مشترک دانشگاه و صنعت منطبق بر نیازهای نظام سلامت کشور صورت می‌گیرد. طرح‌ها باید منجر به کسب، و یا توسعه دانش فنی در داخل کشور شود. ماهیت علمی داشته و از فناوری های متوسط و پیشرفته استفاده کند و قلمرو بکارگیری و بهره مندی از نتایج آن در مقیاس ملی و فرا ملی باشد. همچنین این طرح‌ها باید منجر به تولید محصول قابل استفاده در نظام سلامت شوند. اجرای طرح با همکاری کامل بین صنعت و دانشگاه بوده (با اولویت تاسیس شرکت های دانش بنیان) و قابلیت اخذ استاندارهای لازم ملی و بین المللی را دارا باشد. همچنین طرح ها باید دارای فناوری و یا نوآوری جدی در مقایسه با محصولات موجود در بازار داخل کشور باشد. در صورت انتقال تکنولوژی در بازه زمانی مشخص منجر به انتقال دانش فنی شود. پاسخگوی نیازهای فناورانه برنامه‌های میان مدت و دراز‌مدت رشد و توسعه کشور باشد. طرح های ارائه شده تا حد امکان دارای ثبت اختراع و یا پتنت باشد. مجری در خصوص طرح ارائه شده حتی الامکان دارای مقاله چاپ شده در مراجع معتبر باشد. طرح های ارائه شده ترجیجا موفق به کسب جایزه از جشنواره های معتبر داخلی و بین المللی شده باشند. در خصوص تولید مواد اولیه، کسب دانش فنی تولید مواد اولیه در مقیاس صنعتی مدنظر است. جهت تولید صنعتی مواد اولیه، محل تولید باید مشخص باشد و در صورت نیاز به همکاری شرکتهای تولیدی قرارداد با شرکت مربوطه الزامی است. قرارداد تولید شکل نهایی دارو (Finish Product) با شرکت تولید کننده نیز الزامی است. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت دفتر توسعه فناوری سلامت در وبگاه معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اولویت ها و کاربرگ های مربوطه را دریافت کرده و فرم های آن را تکمیل کنند. طرح ها بر اساس فلوچارت مندرج در بخش گروه فناوری های تخصصی سایت دفتر توسعه فناوری سلامت بررسی می‌شود . نحوه حمایت از طرح ها شامل معرفی مجری به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری جهت استفاده از تسهیلات و معرفی به صندوق های غیر دولتی حمایت از پژوهش و فناوری سلامت جهت استفاده از تسهیلات است.  
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید