پیله واردات بر دست و پای ابریشم ایرانی | اتاق خبر
کد خبر: 106191
تاریخ انتشار: 18 اردیبهشت 1394 - 13:27
اتاق نیوز: سرپرست مرکز نوغان‌داری کشور با بیان اینکه تولید پیله‌تر کرم ابریشم در سال‌های اخیر کم شده، گفت: واردات نخ ابریشم از عوامل مؤثر در این موضوع بوده و برای حل...
اتاق نیوز: سرپرست مرکز نوغان‌داری کشور با بیان اینکه تولید پیله‌تر کرم ابریشم در سال‌های اخیر کم شده، گفت: واردات نخ ابریشم از عوامل مؤثر در این موضوع بوده و برای حل این مسئله باید بین وزارت جهاد و صنعت برنامه‌ریزی‌ شود.
علی‌اصغر داداش‌پور سرپرست مرکز نوغانداری کشور اعلام کرد: پیش‌بینی می‌شود، امسال 36 هزار جعبه تخم نوغان بین پرورش‌دهندگان کرم ابریشم توزیع شود که از این تعداد تاکنون 25 هزار جعبه توسط نوغانداران که نیمی از آنان در استان گیلان به سر می‌برند، تحویل گرفته شده است. سرپرست نوغانداری کشور تصریح کرد: سال گذشته در 16 استان کشور از جمله گیلان، خراسان رضوی، گلستان، خراسان شمالی، مازندران، آذربایجان شرقی و غربی تولید پیله کرم ابریشم انجام شد. وی افزود: با توزیع 31 هزار جعبه تخم نوغان در میان تولید‌کنندگان پیله کرم ابریشم کمتر از هزار تن پیله‌تر ابریشم در سال 93 تولید شد. داداش‌پور با بیان اینکه برای توسعه صنعت نوغانداری در کشور به احداث باغ توت نیاز است، اظهار داشت: پس از 3 سال از کشت نهال در باغ توت می‌‌توان از آن برداشت اقتصادی کرد، بنابراین امسال هم پرورش کرم ابریشم در همان 16 استان کشور مانند سال گذشته خواهد بود. سرپرست مرکز نوغانداری کشور بیان داشت: خرید تضمینی هر کیلو پیله تر کرم ابریشم در سال جاری 15 هزار و 100 تومان است، ضمن اینکه به دلیل کاهش تولید در سال‌های اخیر تقاضا برای این آن زیاد است، طوری که سال گذشته قیمت توافقی هر کیلو‌گرم از پیله‌تر ابریشم حدود 20 هزار تومان بود. وی در مورد کاهش تولید پیله‌تر ابریشم در سال‌های اخیر گفت: واردات نخ ابریشم یکی از عوامل از بین رفتن قدرت رقابت بین تولید‌کنندگان بوده و باید از راه‌های مختلف از جمله وضع تعرفه‌ها هزینه واردات نخ ابریشم را بالا برد. داداش‌پور با تأکید بر نیازسنجی اظهار داشت: در این رابطه باید کار مشترکی بین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شود، تا براساس آن برای تولید داخلی برنامه‌ریزی کنیم و در صورتی که نیاز به واردات هم باشد، فقط پیله‌تر کرم ابریشم را وارد کنیم. سرپرست نوغانداری کشور تصریح کرد: حدود 18 هزار و 600 خانوار در کل کشور در صنعت نوغان داری اشتغال دارند. وی قیمت هر جعبه توزیعی تخم نوغان را در بین کشاورزان 7500 تومان عنوان کرد و گفت: معمولا از هر جعبه توزیعی بین کشاورزان حدود 30 کیلو پیله‌تر ابریشم تولید می‌شود. داداش‌پور تصریح کرد: با تأسیس مرکز توسعه نوغانداری کشور در سال 93 رویکرد وزارت جهاد کشاورزی احیای فرهنگ پرورش کرم ابریشم در کل کشور است. وی افزود: به دلیل فرصت‌های از دست رفته دهه‌های گذشته در صنعت نوغانداری تلاش می‌کنیم تا با ساز و کار حمایت و تأمین نهاده‌های مورد نیاز به ویژه توسعه کشت نهال‌های توت اصلاح شده با قابلیت برگ‌دهی بیشتر نسبت به نهال‌های بومی برای احیا و ایجاد توتستان‌ها کارهای مفیدی انجام دهیم. سرپرست مرکز نوغانداری با اشاره به برنامه تولید نهال‌های توت اصلاح شده، تصریح کرد: امسال برای اولین بار در بخش غیردولتی با برخورداری از منابع یارانه‌ای برای تولید نهال‌های توت اصلاح شده و توسعه صنعت نوغانداری کارهایی را آغاز کرده‌ایم و هدفمان در این بخش تولید یک میلیون نهال توت اصلاح شده است. داداش‌پور بیان داشت: تولید و توزیع تخم نوغان مناسب، افزایش دانش، مدیریت مناسب در فرآیند توسعه نوغانداری و برگزاری برنامه‌های آموزش و ترویج با برخورداری از رسانه‌ها جزء برنامه‌های ماست.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید