60 درصد املاک کشور فاقد سند رسمی است | اتاق خبر
کد خبر: 106872
تاریخ انتشار: 21 اردیبهشت 1394 - 12:04
اتاق نیوز - رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک کشور گفت: کدرهگیری، سوپاپ پایدار و ضامن دوام شغل مشاورین املاک است....

اتاق نیوز - رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک کشور گفت: کدرهگیری، سوپاپ پایدار و ضامن دوام شغل مشاورین املاک است.

حسام عقبایی افزود: راه‌اندازی سامانه اطلاعات و مستغلات کشور و اجباری کردن کد رهگیری در معاملات مسکن مطالبه سران قوای سه‌گانه و از جمله مطالبات مردمی است.

وی افزود: طبق مصوبه هیئت وزیران اخذ کد رهگیری از سال ۸۸ برای انجام معاملات مسکن اجباری شده و با ساماندهی معاملات مسکن کشور زمینه وقوع جرم در این حوزه از بین می‌رود و شاهد کاهش ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی در این حوزه خواهیم بود.

وی ادامه داد: سامانه املاک و مستغلات کشور شکل گرفت تا کل معاملات مسکن در سراسر کشور در این سامانه ثبت شده و تخلفات احتمالی در حوزه معاملات مسکن به صفر برسد و بسیاری از دعاوی حقوقی کاهش پیدا کند.

به گفته وی، اخذ کد رهگیری توسط مشاوران املاک در سراسر کشور اختیاری نبوده و هرگونه معاملات در بنگاه‌های مشاوران املاک از جمله خرید و فروش، اجاره، اجاره به شرط تملیک، پیش فروش، هبه، صلح و غیره نیازمند اخذ کد رهگیری هستند.

عقبایی افزود: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در این سامانه شاهد پرینتی شدن قراردادها هستیم و گامی در جهت انجام معاملات صحیح و عاری از هرگونه تخلف احتمالی برداشته شده است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون فعالیت این سامانه در بسیاری از شهرهای بزرگ کشور اتفاق افتاده است، تصریح کرد: انجام معاملات از طریق این سامانه می‌تواند از حیثیت اجتماعی و شغلی مشاورین املاک دفاع کند و تکنولوژی را وارد صنف مشاورین املاک کرده‌ایم.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک کشور با بیان اینکه با ایجاد این سامانه بنیه تخصصی مشاورین املاک تقویت می‌شود، افزود: این سامانه به ثبت احوال متصل شده است و در زمان انجام معامله هویت طرفین معامله برای متصدی مشاور املاک از طریق این اتصال روشن و مبرهن خواهد بود. البته نیاز به اتصال به شهرداری و ادارات خدمات‌رسان نیز هست که عملیاتی خواهد شد.

وی با بیان اینکه حدود ۶۰ درصد املاک کشور فاقد سند رسمی هستند، اضافه کرد: از این رو دریافت کد رهگیری در زمان انجام معاملات اجباری است زیرا هیچ سندی بدون کد رهگیری در دفترخانه‌های ثبت اسناد قابلیت تنظیم ندارد.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید