اجرای افشای اطلاعات مالی تمام نهادهای دولتی و شبه دولتی | اتاق خبر
کد خبر: 107245
تاریخ انتشار: 23 اردیبهشت 1394 - 11:47
اتاق نیوز: نائب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص اجرایی شدن بند 6 اصل 44 قانون اساسی گفت: این قانون از 15 بهمن لازم الاجرا شده و با توجه به اینکه هنوز هیچ یک از نهادهای د
اتاق نیوز: نائب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص اجرایی شدن بند 6 اصل 44 قانون اساسی گفت: این قانون از 15 بهمن لازم الاجرا شده و با توجه به اینکه هنوز هیچ یک از نهادهای دولتی و شبه دولتی اقدام به ارائه صورت های مالی به سازمان بورس نکردند از طریق وزارت اقتصاد و سازمان بورس پیگیر نظارت بر اجرای قانون هستیم.
به گزارش اتاق نیوز و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، محمدرضا پورابراهیمی درباره اجرایی شدن قانون شفافیت ساختار و اطلاعات مالی شرکت ها و بنگاه های دولتی، افزود: براساس این قانون مجموعه شهرداری ها، بنیادهای نظامی که شرکت های اقتصادی دارند، سازمان ها و شرکت های خیریه کشور، نهادها و سازمان های وقفی، صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری و نهادهای انقلاب اسلامی موظف هستند اطلاعات مالی خود را شفاف سازی کرده و آنرا نزد سازمان بورس و اوراق بهادار افشاسازی کنند. وی تاکید کرد: با این اقدام در واقع سازمان بورس مسئولیتی بسیار بزرگ برعهده می گیرد و باید کارگروهی جدید و چارت سازمانی جدیدی برای خود تعریف و اجرا کند. وی یادآور شد: هم اکنون حدود 40 هزار خیریه در کشور وجود دارد که از آنها هیچ صورت مالی به صورت شفاف منتشر نشده است. پورابراهیمی گفت: به عنوان مثال یک شرکت خیریه دارای یک شرکت هواپیمایی با ارزش 4 میلیارد دلار است که حتی از آن یک صفحه صورت حساب مالی وجود ندارد. نماینده مردم کرمان و راور در خانه ملت با بیان اینکه بین 15 تا 17 درصد دارایی های کشور وقفی است و البته متوسط نرخ بازدهی دارایی های وقفی کشور حدود یک چهارم بازده سایر سرمایه گذاری هاست، افزود: امروزه در دنیا با ایجاد صندوق های وقفی بر عملکرد مالی هر نوع وقفی نظارت می شود تا علاوه بر شفافیت مالی، بازدهی بنگاه های وقفی بالا برود. پورابراهیمی با بیان اینکه در موقع تصویب این قانون، برخی از ورود به نهادهای زیر نظر مقام معظم رهبری ایراد می گرفتند، افزود: با استعلاماتی که از شورای نگهبان گرفته شد قرار شد همه نهادهای زیر نظر مقام معظم رهبری نیز مشمول شفافیت مالی باشند و این در واقع بزرگترین خدمت و باعث اقتدار نظام است.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید