بررسی اختیار معامله سبد سهام در دستور کار کمیته فقهی | اتاق خبر
کد خبر: 107368
تاریخ انتشار: 23 اردیبهشت 1394 - 18:29
اتاق نیوز: سرپرست مالی فرابورس با اشاره به برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه این شرکت در دوم خردادماه از تعدیل مثبت 6 درصدی سود هر سهم سال 93 فرابورس خبر داد....
اتاق نیوز: سرپرست مالی فرابورس با اشاره به برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه این شرکت در دوم خردادماه از تعدیل مثبت 6 درصدی سود هر سهم سال 93 فرابورس خبر داد.
مجید پیره به تشریح جزئیات جلسه امروز کمیته فقهی این سازمان پرداخت و اظهار کرد: جلسه امروز کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار با موضوع بررسی قرارداد اختیار معامله سبد سهام در محل سازمان بورس برگزار می شود و بعد از جمع‌بندی و تنظیم مصوبه، نظر کمیته فقهی اعلام خواهد شد.   وی ادامه داد: در جلسه قبلی کمیته فقهی راجع به ساختار قرارداد آتی سبد سهام بحث شد و در این جلسه در مورد قرارداد اختیار معامله سبد سهام بحث خواهد شد.   کارشناس مالی اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار به بیان کاربردهای قرارداد اختیار معامله سبد سهام پرداخت و اظهار کرد: کاربرد این ابزار مالی در بحث‌های مربوط به پوشش ریسک است؛ یعنی سرمایه‌گذارانی که از محل قراردادهای اختیار معامله یا قرارداهای آتی به انجام معامله‌ای در آینده تعهد می‌دهند یا اختیار انجام معامله در آینده را دریافت می‌کنند، خودشان را در برابر برخی از ریسک‌های نوسانان قیمت‌های سهام و برخی از ریسک‌های بازار سهام مصون می‌کنند.   پیره افزود: این ابزار، ابزاری برای پوشش ریسک است که البته وقتی در بازارهای مالی صحبت از ابزارهای پوشش ریسک به میان می‌آید طبیعتا حجم زیادی از افراد با هدف سرمایه‌گذاری یا سفته بازی به این بازارها ورود پیدا می‌کنند و ممکن است آنها هدف پوشش ریسک نداشته بلکه هدفشان کسب سود از محل نوسانات آینده بازار باشد.   کارشناس مالی اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: در حقیقت آنها بر مبنای پیش‌بینی‌ای که از روند آینده بازار دارند، سعی می‌کنند موضع‌های معاملاتی را به گونه‌ای اخذ کنند که بتوانند سود کسب کنند.   پیره خاطرنشان کرد: به هر حال پیش‌بینی می‌شود که این دو گروه، یعنی سرمایه‌گذاران و پوشش‌دهندگان ریسک، در بازارهای قراردادهای آتی سبد سهام و اختیار معامله سبد سهام، حضور داشته باشند.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید