ایران در دنیا پیشتاز مبارزه با مواد مخدر است | اتاق خبر
کد خبر: 107748
تاریخ انتشار: 28 اردیبهشت 1394 - 14:13
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مواد مخدر مسئله‌ای جهانی و مبارزه با آن نیازمند تعامل جهانی است اما مسئولیت مشترک جامعه جهانی در مبارزه با آن ضعیف است....
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مواد مخدر مسئله‌ای جهانی و مبارزه با آن نیازمند تعامل جهانی است اما مسئولیت مشترک جامعه جهانی در مبارزه با آن ضعیف است.
اتاق نیوز - دکتر علیرضا جزینی صبح امروز در دیدار با معاون هیات بین المللی کنترل مواد مخدر سازمان ملل متحد (INCB) گفت: مواد مخدر موضوعی چند وجهی و پیچیده است و کل دنیا را درگیر خود کرده است. با توجه به آمارهای سازمان ملل نیز، کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان رو به افزایش رفته است و ایران هم به دلیل مجاورت با آن کشور متحمل رنج و تهدید بی‌شماری می‌شود. وی افزود: برنامه‌ها و استراتژی‌های ایران در حوزه مبارزه با مواد مخدر بر مبنای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) است و پنج رکن این استراتژی همچون پیشگیری، درمان، مقابله، کاهش آسیب و توانمندسازی و صیانت از بهبودیافتگان به طور همزمان در کشورمان اجرایی می‌شوند. قائم مقام دبیرکل ستاد بیان کرد: در بخش پیشگیری از اعتیاد آموزش‌های لازم به جامعه هدف ( خانواده‌ها، محیط‌های کاری و آموزشی و محلات) ارائه می‌شود، همچنین در بخش درمان بیش از 700 هزار نفر تحت درمان اعتیاد هستند که به طور کل 92 درصد مراکز درمانی ایران توسط مردم اداره می‌شود و مابقی توسط دولت. جزینی گفت: معتقدیم نقش سازمان‌های مردم نهاد در درمان و کاهش آسیب بسیار مهم است، بر این اساس در کشور ایران 2100 NGO و 200 مرکز کاهش آسیب وجود دارد که خدمات درمانی لازم را به معتادان جهت بهبودی کامل ارائه می‌کنند. وی با بیان اینکه اشتغال مهم‌ترین عامل در صیانت و توانمندسازی بهبودیافتگان است، ادامه داد: ایران در این زمینه در تلاش است با ایجاد شغل از گرایش مجدد این افراد به اعتیاد جلوگیری کند و حمایت‌های لازم را ارائه می‌نماید. قائم مقام دبیرکل ستاد در ادامه به حوزه مقابله با عرضه اشاره کرد و افزود: طی دو ماه گذشته بیش از 60 تن مواد مخدر کشف شده است، همچنین در سال گذشته 800 تن مواد مخدر با منشا تریاک کشف و 300 آشپزخانه تولید شیشه منهدم شد. طی این 37 سال نیز قریب به 3800 نفر از نیروهای کشور در راه مبارزه شهید شده‌اند و این نشانگر اهتمام و پیگیری نظام ایران در مبارزه با مواد مخدر می‌باشد. جزینی در بخش دیگری از سخنان گفت: از زمان ورود نظامیان ناتو به افغانستان به بهانه مبارزه با تروریسم کشت و تولید مواد مخدر 40 برابر افزایش یافته است. همچنین سال گذشته ۱۴۰۰ قبضه سلاح در درگیری با قاچاقچیان مواد مخدر کشف شد که عمده سلاح‌های کشف شده مربوط به سلاح‌های سازمانی ناتو بوده است لذا ما معتقدیم مسئولیت مشترک جامعه جهانی در مبارزه با مواد مخدر ضعیف است. وی در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه مواد مخدر مسئله‌ای جهانی است، نیازمند تعامل جهانی نیز هستیم و انتظار داریم در اجلاس‌های بین‌المللی بیشتر به این موضوع توجه شود.

ایران در دنیا پیشتاز مبارزه با مواد مخدر است

همچنین معاون هیات بین المللی کنترل مواد مخدر سازمان ملل متحد (INCB) گفت با توجه به اینکه ایران در منطقه و دنیا پیشتاز مبارزه با مواد مخدر است خواستار انتقال تجربیات ایران به دیگر کشورها هستیم زیرا این همکاری‌ها به قطع و یقین تاثیر بسزایی در مبارزه موفق با مواد مخدر دارد. وی افزود: ایران با چالش بزرگی در منطقه و آنهم مجاورت با افغانستان مواجه است و به دلیل مزر مشترک با این کشور، متحمل صدمات زیادی می‌شود.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید