پخش تیزرهای سینمایی در شبکه‌های ماهواره‌ای ، ممنوع | اتاق خبر
کد خبر: 107893
تاریخ انتشار: 29 اردیبهشت 1394 - 06:23
مدیرکل سینمای حرفه‌ای، از ابلاغ بخش‌نامه‌ای به تمامی دفاتر تهیه و پخش فیلم سینمایی درباره پخش تیزرهای سینمایی در شبکه‌های ماهواره‌ای غیرمجاز خبر داد. ...
مدیرکل سینمای حرفه‌ای، از ابلاغ بخش‌نامه‌ای به تمامی دفاتر تهیه و پخش فیلم سینمایی درباره پخش تیزرهای سینمایی در شبکه‌های ماهواره‌ای غیرمجاز خبر داد.
اتاق نیوز - تیزرها دیگر راهی به ماهواره ندارند. بعد از ابلاغیه دیروز مدیرکل سینمای حرفه‌ای مبنی بر ممنوعیت قانونی پخش تیزرهای سینمایی در شبکه‌های ماهواره‌ای غیرمجاز، به نظر می‌رسد فیلم‌سازان ایرانی باید در جست‌وجوی راه‌های دیگری برای تبلیغ و معرفی فیلم‌های خود باشند.روابط‌عمومی سازمان سینمایی، به نقل از محمدرضا فرجی، مدیرکل سینمای حرفه‌ای، از ابلاغ بخش‌نامه‌ای به تمامی دفاتر تهیه و پخش فیلم سینمایی درباره پخش تیزرهای سینمایی در شبکه‌های ماهواره‌ای غیرمجاز خبر داد. در متن این بخش‌نامه آمده است: «با توجه به وجود مواد قانونی و نیز به منظور اجرای سیاست‌های فرهنگی و هنری سازمان سینمایی و مطابق با اهداف عالیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همچنان استفاده از ماهواره ممنوع است و نمایش هرگونه فیلم سینمایی ایرانی، تیزر و آنونس فیلم‌های سینمایی ایرانی از طریق شبکه ماهواره‌ای غیرمجاز فارسی‌زبان، منع قانونی دارد. برهمین‌اساس مقتضی است همچنان که مراکز محترم تهیه و پخش فیلم تاکنون به شایستگی مطابق قانون عمل کرده‌اند، نسبت به رعایت موضوع این بخش‌نامه توجه شایسته را مبذول کنند. شایان ذکر است دفاتری که مغایر ضوابط و مقررات اعلام‌شده عمل کنند، باید در برابر اقدام خود پاسخ‌گو باشند». این بخش‌نامه در حالی به دفاتر سینمایی و پخش ابلاغ شده که طی هفته‌های گذشته شماری از فیلم‌سازان ضمن انتقاد به رویه گزینشی صداوسیما در عدم پخش تیزرهایشان، به پخش تیزر فیلم‌هایشان در ماهواره روی آورده بودند.  «استراحت مطلق» اولین فیلمی بود که پخش آنونسش در یکی از سریال‌های پربیننده تُرک در روزهای پایانی سال ٩٣، نظرها را به‌سوی خود جلب کرد. تازه‌ترین ساخته عبدالرضا کاهانی البته شرایط پیچیده‌ای را تا رسیدن به اکران تجربه کرد؛ از ممانعت از حضور در جشنواره فجر تا اکران آن در نوروز و ممانعت تلویزیون از پخش تیزرهای فیلم. طبعا همه این دلایل می‌توانست یک پخش‌کننده یا تهیه‌کننده را مجاب کند به هر راهی برای تبلیغات فیلمش دست بزند و چه راهی بهتر از اینکه آنونس فیلم برای قشری که پربیننده‌ترین شبکه‌های ماهواره‌ای را پیگیری می‌کنند، به نمایش گذاشته شود. هرچند تبلیغات ماهواره‌ای فیلم‌های سینمایی تنها به «استراحت مطلق» بسنده نکرد و «ایران‌برگر»، به کارگردانی مسعود جعفری‌جوزانی، هم که اتفاقا شرایط بدی را به‌لحاظ پخش تیزر در رسانه ملی نداشت، دست به این اقدام زد و ظاهر امر نشان می‌دهد فاز جدیدی از تبلیغات پیش‌روی سینماگران ایرانی باز شده است. در همان هیاهوی پخش تیزر این دو فیلم سینمایی از شبکه‌های ماهواره‌ای، سخنگوی وزارت ارشاد با اشاره به غیرقانونی‌بودن این حرکت، گفت: «هنرمندانی که آثارشان مجوز دستگاه فرهنگی کشور را دارد، حق تبلیغ در شبکه‌های ماهواره‌ای را ندارند و اگر به این کار مبادرت کنند، با آنها برخورد می‌شود... . شبکه‌های ماهواره‌ای خارج از کشور که سابقه عناد با نظام را دارند، هیچ مجوزی از سوی وزارت ارشاد برای تبلیغ فیلم‌های ایرانی ندارند... اگر اثبات شود هنرمندان در این تبلیغات با شبکه‌های ماهواره‌ای همکاری داشته‌اند، با آنها برخورد می‌شود». به‌هرحال صحبت‌های سخنگوی وزارت ارشاد و ابلاغیه دیروز مدیرکل سینمای حرفه‌ای، آب پاکی را روی دست فیلم‌سازان ریخت و تکلیف پخش تیزرهایشان را در شبکه‌های ماهواره‌ای روشن‌کرد.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید