ایران جزء ۵ کشور بر‌تر موسیقی نواحی است | اتاق خبر
کد خبر: 107930
تاریخ انتشار: 29 اردیبهشت 1394 - 07:45
داوود گنجه‌ای عضو شورایعالی خانه موسیقی گفت: موسیقی نواحی بیانگر تاریخ ایران است. ما در دنیا جزء‌ ۵ کشور بر‌تر در حوزه موسیقی نواحی هستیم....
داوود گنجه‌ای عضو شورایعالی خانه موسیقی گفت: موسیقی نواحی بیانگر تاریخ ایران است. ما در دنیا جزء‌ ۵ کشور بر‌تر در حوزه موسیقی نواحی هستیم.
اتاق نیوز - داوود گنجه‌ای، نوازنده پیشکسوت کمانچه گفت: موسیقی نواحی بیانگر تاریخ ایران است. ما در دنیا جز پنج کشور بر‌تر در حوزه موسیقی نواحی هستیم؛ به همین دلیل این موسیقی ظرفیت بالایی برای معرفی فرهنگ ایران به دنیا در جشنواره‌های بین‌المللی دارد. وی با بیان اینکه باید از هر منطقه ایران بهترین‌های موسیقی نواحی و آئین‌های محلی انتخاب شود تا نمایانگر فرهنگ واقعی ایران در جشنواره‌های بین‌المللی همچون اکسپو میلان باشد، افزود: هر شکلی از موسیقی نواحی توسط هنرمندان شایسته ایرانی در صحنه‌های بین‌المللی اجرا شود، هنر ناب ایرانی را عرضه می‌کند. گنجه‌ای ادامه داد: ایران دارای تنوع منحصر به فرد آب و هوایی است. همچنین به تعداد مناطق و استان‌های کشور دارای تنوع کم‌نظیر موسیقیایی نیز هست. به همین دلیل ایران از این نظر در دنیا جایگاه ویژه‌ای دارد و ضروری است به تعداد استان‌های کشور گروه‌هایی شایسته در اکسپو میلان حضور پیدا کرده و با اجرای برنامه‌های مختلف بخشی از فرهنگ منطقه خود را به نمایش گذارند. این نوازنده کمانچه تاکید کرد: ملودی‌ها و ریتم‌های متفاوت موسیقی مناطق کشورمان که در نقطه‌ای عاشقانه و در جایی موسیقی کار است، در نقطه‌ای دیگر ریتم عارفانه دارد و در منطقه‌ای نوع حماسی و قهرمانی موسیقی است؛ دنیا را به حیرت وا می‌دارد. در اکسپوهای جهانی نیز بهترین‌ها از تمام دنیا حضور دارند و این صحنه‌ها محل تداخل و آشتی فرهنگ‎هاست. این موسیقیدان تصریح کرد: موسیقی نواحی اصیل‌ترین ملودی‌ها و نواهای فرهنگ ماست و عظمت و اهمیت این موسیقی ‌می‌تواند بهترین انتخاب برای عرضه فرهنگ ما به دنیا باشد. همچنین سازهای سنتی ایران که قدمت تاریخی بسیاری دارند نیز مخاطبان بسیاری را در دنیا، جذب فرهنگ ایران می‌کند. گنجه‌ای تصریح کرد: گروه‌های محلی و نواحی ایران از تمامی مناطق همچون آذربایجان، لرستان، خراسان و کردستان تاکنون مقام‌های شایسته‌ای را در جشنواره‌های بین‌المللی کسب کرده‌اند که خود گویای این ظرفیت مهم فرهنگی برای ایران است.  
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید