نگرانی اتحادیه‌ها از آینده بخش تعاون | اتاق خبر
کد خبر: 1093
تاریخ انتشار: 22 تیر 1390 - 09:50

 

ابهام در آینده تعاونی ها و روشن نبودن وضعیت تحقق سهم 25 درصدی این بخش از اقتصاد به همراه تغییرات احتمالی در ترکیب هیئت رئیسه اتاق تعاون از مهمترین موضوعاتی بود که در نشست مدیران 7 اتحادیه کشور مطرح شد.

اتاق نیوزـ هادی غنیمی فرد امروز سه شنبه در یک نشست خبری که با حضور روسای اتحادیه های تعاونی کشور برگزار شد، از موضوع ادغام وزارت تعاون در دو وزارتخانه کار و امور اجتماعی و رفاه انتقاد کرد و گفت: متاسفانه در سال جهاد اقتصادی بسیاری از مباحث مربوط به تعاون یا خنثی شده و یا به آینده واگذار می شود.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های صنعتی و تولیدی کشور، اظهار داشت: در طی سالیان متمادی و دهه های گذشته که تعاونی ها از ابتدای انقلاب، زمان جنگ و حتی پس از آن خدمات خوبی را به مردم ارائه کردند عده ای کوشیدند تا تعاون را حذف کنند و یا ادغام و در نهایت نیز این اتفاق افتد.

غنیمی فرد ادامه داد: گرچه اتحادیه های تعاونی از عملکرد وزارت تعاون رضایتمندی 100 درصدی نداشته اند اما می توان گفت که در زمان هایی کمک ها و حمایت های خوبی را از تعاونی ها به عمل آوردند و به نوعی نماینده بخش تعاون در هیئت دولت بودند.

این مقام مسئول در بخش تعاون با نامانوس خواندن ادغام وزارت تعاون در وزارتخانه های دیگر، ادامه داد: در سال 76 و 77 تلاش کرده بودیم که یک بانک تعاون در کشور ایجاد کنیم که نتوانستیم و در نهایت با مخالفت شورای نگهبان منتفی شده بود اما با تلاش وزارت تعاون در دوره جدید بانک توسعه تعان شکل گرفت و آغاز به کار کرد.

وی تاکید کرد: متاسفانه در مسئله ادغام وزارت تعاون حتی یک مشاوره و نظرخواهی ساده نیز از اتحادیه ها صورت نگرفت و در نهایت چند نماینده مجلس توانستند اینگونه برای بخش تعاون تصمیم بگیرند.

به گفته غنیمی فرد، به دلیل نامشخص بودن نقش اتحادیه ها و تعاونی ها ما هم اکنون از آینده خود نگران هستیم در حالی که تعاونی ها و اتحادیه ها در سال های گذشته در مورد تقویت فعالیت های خود امیدوار شده بودند و حتی از سوی وزارت تعاون برای آنها شرکت های مشاوره ای نیز تاسیس شده بود.

این مقام مسئول در بخش تعاون با بیان اینکه متاسفانه هم اکنون نیز اصلاح قانون تعاون بدون نظرات اتحادیه ها و تعاونی ها در حال جمع بندی است، افزود: باید به این سوال پاسخ داده شود که هم اکنون نقش نمایندگان مجلس در اتاق تعاون چیست و هزینه حقوق و پاداش و مسافرت های آنها از این طریق چقدر بوده است؟

وی با بیان اینکه نمایندگان عضو هیئت رئیسه اتاق تعاون، منافع تعاونی ها و اتحادیه ها را در جریان ادغام وزارت تعاون نادیده گرفتند، گفت: ما اتحادیه ها با ادغام وزارت تعاون مخالفیم و از مجلس و دولت درخواست می کنیم که مصوبه خود را برگردانند.

غنیمی فرد همچنین خواستار تشکیل مجمع عمومی اتاق تعاون شد و خاطر نشان کرد: از این پس دیگر نمی خواهیم غیر از تشکل های تعاونی کسی عضو هیئت مدیره اتاق تعاون باشد.

در همین ارتباط، محمدرضا دقیقی مدیرعامل اتحادیه درودگران کشور نیز در اظهاراتی گفت: ما در سال های گذشته برای انتخابات اتاق تعاون خودمان را کنار کشیدیم ولی حالا می بینیم در صورتی که باید 25 درصد اقتصاد کشور را در اختیار داشته باشیم حتی همان یک وزارتخانه ما را نیز ادغام کردند.

دقیقی ادامه داد: در شرایط فعلی، 75 درصد اقتصاد کشور می تواند دارای 16 وزارتخانه مستقل باشد اما تعاونی ها در ازاء 25 درصد سهم خود وزارتخانه های نخواهند داشت.

وی گفت: در بند 6 اهداف تشکیل وزارت تعاون بر جلوگیری از احتکار و پیشگیری از انحصار به واسطه گسترش فعالیت تعاونی ها تاکید شده است ولی امروز می بینیم که این موضوعات در قالب ادغام، نادیده گرفته می شود. 

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید