افزایش قیمت لپه و عدس در آستانه ماه رمضان | اتاق خبر
کد خبر: 109451
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1394 - 15:51
اتاق نیوز - رئیس اتحادیه خواروبارفروشان گفت: کاهش واردات و نرسیدن زمان فصل برداشت محصول داخلی عامل افزایش قیمت عدس و لپه در بازار است....
اتاق نیوز - رئیس اتحادیه خواروبارفروشان گفت: کاهش واردات و نرسیدن زمان فصل برداشت محصول داخلی عامل افزایش قیمت عدس و لپه در بازار است.

صفر فرهمندجم در مورد افزایش قمیت عدس و لپه که گزارش‌های میدانی فارس حاکی از آن است که طی یک ماه اخیر در هر کیلو تا 3000 تومان افزایش داشته، اظهار داشت: عدس و لپه از جمله حبوباتی هستند که مازاد مصرف داخلی از طریق واردات به ویژه کشور کانادا تأمین می‌شود، اما به دلیل کاهش بارندگی‌ در کانادا، صادرات این محصول کم شده است و بالطبع به دلیل تحریم‌های موجود، این کشور خود را مقید به صادرات ندانسته و میزان محدود صادرات را به سایر کشورها ارسال می‌کند.

وی در مورد تولید داخل و اینکه چرا عدس از داخل کشور تأمین نمی‌شود، گفت: هرساله نزدیک به ماه مبارک رمضان شاهد افزایش تقاضا عدس و لپه هستیم و از آن طرف فصل برداشت عدس در استان‌های پرمحصول از تیر و مردادماه است که در این بین قیمت افزایش یافته است.

وی در پاسخ به اینکه چرا اصرار به واردات عدس فقط از کانادا وجود دارد، گفت: کشورهای دیگری مانند چین نیز این محصول را تولید می‌کنند، اما کیفیت آن چندان مطلوب نیست، مضاف بر آنکه تخلیه و بارگیری این کالا از طریق کانادا به مراتب آسانتر از کشورهای دیگر است.

به گزارش فارس، عدس به عنوان یکی از ارزان‌ترین اقلام حبوبات است که تا پایان سال گذشته کیلویی 4000 تومان بود، اما از اسفندماه قیمت آن روند افزایشی به خود گرفت و اکنون عدس کانادایی در سوپرمارکت‌ها و خواروبارفروشی‌های سطح پایتخت تا کیلویی 8000 تومان قیمت خورده است، در حالی که لوبیا چیتی به عنوان گران‌ترین حبوب کیلویی 7000 تومان است.

در عین حال، لپه نیز که کیلویی 5000 تومان بود به قیمت مرز 7000 در هر کیلو رسیده است.

منبع:فارس

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید