ارزیابی مثبت رییس‌جمهور و رییس مجلس عراق از حضور ایران در جنگ با داعش | اتاق خبر
کد خبر: 110302
تاریخ انتشار: 9 خرداد 1394 - 15:47
اتاق نیوز - رییس‌جمهور عراق گفت: ایرانی‌ها در آغاز جنگ با داعش کارشناسان خود را به عراق اعزام کردند تا همیار مردم عراق باشند....
اتاق نیوز - رییس‌جمهور عراق گفت: ایرانی‌ها در آغاز جنگ با داعش کارشناسان خود را به عراق اعزام کردند تا همیار مردم عراق باشند.
فواد معصوم، رییس‌جمهور عراق در گفت‌وگو با صدای آمریکا در پاسخ به سوالی در باره نقش ایران در جنگ با داعش گفت:‌ ایران در اوایل جنگ آب و مایحتاج زندگی برای ما به ویژه در مناطق شنگال فراهم کرد. آن‌ها سپس کارشناسان خود را به عراق اعزام کردند تا همیار مردم عراق باشند. رییس‌جمهور عراق ادامه داد: ایرانی‌ها هم‌چنین اسلحه و تسلیحات نظامی به ما دادند که این تسلیحات بسیار مهم بود. فواد معصوم با اشاره به این که ایران می‌دانست داعش تهدیدی علیه منطقه است گفت:‌ ایران فاصله زیادی تا داعش ندارد و حضور طولانی مدت نیروهای داعش در خاک عراق برای ایران،‌ ترکیه و بسیاری از کشورهای منطقه تهدید آمیز خواهد بود. او تاکید کرد: به همین دلیل هر کشوری با توجه به موقعیت امنیتی خود با عراق همکاری می‌کند. رییس‌جمهور عراق در ادامه درباره مشکلات کنونی کشورش برای مقابله با داعش گفت:‌ مشکل ما انسجام نداشتن در ارتش عراق است که کارکرد یک ارتش برای یک حکومت را ندارد. مشکلات به گونه‌ای نیست که بتوان آن را به سرعت حل کرد و تعریف یک ساختار جدید و منسجم برای ارتش به زمان نیاز دارد. وی در پاسخ به سوال دیگری درباره وجود خطر تجزیه عراق بیان کرد: اگرچه ما و اقلیم کردستان اختلافاتی داریم اما حاکمیت عراق همواره حفظ شده است. امروز در شرایطی نیستیم که حرف از تجزیه عراق به میان بیاید و تنها کسی که از این مسأله سود می‌برد داعش است. هم‌چنین سلیم جبوری، رییس مجلس عراق در گفت‌وگو با صدای آمریکا درباره حضور ایران در عراق برای مقابله با داعش گفت:‌ حضور ایران امری کاملا ملموس است اما روابط تهران و بغداد نباید به حق حاکمیت و یکپارچگی عراق خدشه وارد کند. جبوری تصریح کرد: حضور ایران هم به صورت مستقیم و هم غیرمستقیم در عراق قابل لمس است اما این گروه‌های شبه نظامی و ارتش عراق هستند که در عملیات‌ها حضور دارند و حضور آن‌ها به خاطر تاثیرپذیری از نیروهای منطقه‌یی نیست بلکه صرفا برای دفاع از کشورشان بوده است. او در ادامه گفت که حضور ایران در عراق بر گروه‌های شبه نظامی تاثیرگذار بوده است. رییس مجلس عراق خاطرنشان کرد: پایه روابط ما با ایران باید بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک باشد. ما با ایران مرز مشترک زیادی داریم و روابط اجتماعی بین مردم دو کشور وجود دارد.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید