آزاد سازی قیمت ها باید در یک بسته سیاست گذاری صورت گیرد | اتاق خبر
کد خبر: 11045
تاریخ انتشار: 15 آبان 1390 - 10:00

اتاق نیوز- محسن بهرامی ارض اقدس از اعضای  اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با خبرنگار ما با بیان این که درآزاد سازی قیمت هاباید به ارتباط بازارها با یک دیگر توجه ویژه ای صورت گیرد؛اظهار داشت:نباید در یک بازارآزاد سازی صورت گیرد و بازار دیگرمشمول این قضیه نشود .به طور مثال باید در بازارپول وسرمایه به نرخ تسهیلات وسرمایه گذاری ودر بازار کار نرخ دستمزد ودر بازار ارز نرخ ارزباید به صورت یک پکیج سیاست گذاری که با هم مرتبط است مشمول آزاد سازی قرار گیرد .

وی با اشاره به ماده 101قانون برنامه پنجم گفت:با توجه به این قانون دولت مجاز به قیمت گذاری  کالاهای اساسی وخدمات انحصاری یا شبه انحصاری مثل آب وبرق وگازوخدمات آموزشی ودرمانی در بیمارستان های دولتی و ....است .

وی در این خصوص ادامه داد:بر اساس این قانون دخالت دولت در قیمت گذاری کالا منوط به رعایت دوشرط است .اول اینکه کالا اساسی یا انحصاری باشد .دوم آن که مابه التفاوت آن توسط دولت در همان سال قیمت گذاری پرداخت شود .

این عضو اتاق بازرگانی تهران گفت:از آن جا که دولت پرداخت یارانه به کالاهای تولید داخل را قطع کرده است؛ قاعدتا نباید در قیمت گذاری دخالتی داشته باشد .

وی  اضافه کرد:اگر در قیمت گذاری کالا توسط دولت ضرورتی ایجاد شود حتما باید مابه التفاوت این نرخ دستوری را تا نرخ دولتی پرداخت کند .

وی بااشاره به کالاهای انحصاری از قبیل خودرو ونان گفت :به غیر از این دوکالا بقیه کالاها از شمول ضوابط قیمت گذاری توسط دولت معاف هستند .

بهرامی ارض اقدس باتاکید بر اینکه ضرورتی در تعیین قیمت نان هم وجود ندارد گفت :با توجه به حذف یارانه های تولید نان در حال حاضرهم آرد به قیمت تمام شده در اختیار نانوایی ها قرار می گیرد وبا توجه به تعداد واحد های تولید نان ونانوایی های سنتی ،نیمه صنعتی و صنعتی در کشور ضرورتی در تععین قیمت نان توسط دولت وجود ندارد .

وی گفت:این قضیه درخصوص خودرو کمی متفاوت است .دلیل این موضوع هم بالا بودن تعرفه خودرو است ودولت عملا با دیوار بلند تعرفه از خودوسازان داخلی حمایت می کند .خودرو از جمله کالاهایی به شمار می رود که امکان قاچاق در آن وجود ندارد واگر تعرفه هم تا این حد بالا بماند موجب سوءاستفاده خودرو سازان داخلی خواهد شد .

وی با توجه به تعدیل تعرفه ونرخ ارز گفت:با این وجود خودرو هم می تواند از شمول روابط قیمت گذاری معاف شود چراکه تعداد خودرو سازان داخلی در 10سال گذشته به شدت افزایش یافته است.

وی با تاکید به اینکه آزاد سازی قیمت ها در کوتاه مدت می تواند باعث افزایش قیمت ها شود گفت :اگر شرایط تعرفه وقیمت ارزتعدیل شود می توانیم میان تولید کنند گان داخلی با کالاهای مشابه خارجی رقابت ایجاد کنیم که این موضوع در نهایت در میان مدت به تعدیل قیمت کالاها می انجامد .

وی در ادامه گفت :تورم ناشی از سایر شاخص های اقتصادی وتصمیمات دولت می تواند برقیمت کالاها اثر گذار باشد واین قضیه رانمی شود نفی کرد .اما به نظر من نفس آزاد سازی قیمت ها ورقابتی کردن قیمت ها می تواند نتایج مثبتی داشته باشد .

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید