400 تومان تا ارز تک نرخی | اتاق خبر
کد خبر: 112881
تاریخ انتشار: 20 خرداد 1394 - 13:12
اتاق نیوز: در حالی نرخ دلار مبادله ای 2900 تومان را پشت سرگذاشت که در کمترین فاصله با نرخ بازار حداقل از سال 1390 به بعد قرار گرفته و در مسیر تک نرخی شدن حرکت می کند....
اتاق نیوز: در حالی نرخ دلار مبادله ای 2900 تومان را پشت سرگذاشت که در کمترین فاصله با نرخ بازار حداقل از سال 1390 به بعد قرار گرفته و در مسیر تک نرخی شدن حرکت می کند.
با اینکه یکسان سازی نرخ ارز چند سالی است در برنامه دولت و بانک مرکزی قرار دارد اما همواره وجود موانع به ویژه مسائل ناشی از تشدید تحریم‌ها و کاهش قابل توجه مراودات بین المللی بانکی شرایط مناسبی را برای ورود جدی به این موضوع ایجاد نکرده است. این در حالی است که بعد از تجربه چند ساله در دهه 80 برای یکسان سازی نرخ ارز که البته در نهایت به سرانجام نرسیده و دوباره چرخه ارزی کشور به سیستم چند نرخی برگشت، بانک مرکزی امیدوار است با بهبود اوضاع بین اللملی و رفع تحریم‌ها، بار دیگر سیاست یکسان سازی را اجرایی کند. با این حال اگرچه مقامات بانک مرکزی اعلام می کنند که سرعت حرکت در مسیر یکسان سازی نرخ ارز در یکی - دو سال گذشته افزایش یافته اما هنوز به اطمینان کافی برای اجرای کامل این سیاست نرسیده اند؛ به گونه ای که معتقدند باید با رفع تحریم‌ها ارتباطات بین المللی و کارگزاری بانک‌ها افزایش یابد و اطمینان کافی از ذخیر منابع ارزی وجود داشته باشد. در عین حال که در مدت گذشته با کنترل و ریزش نرخ تورم و کاهش نوسان نرخ ارز و بازار بخشی از زمینه‌های لازم برای تک نرخی شدن ارز فراهم شده است. اما مساله قابل توجه دیگر در این رابطه، روند تغییرات نرخ دلار در مرکز مبادلات ارزی و بازار آزاد است که به ویژه در چند ماه گذشته از فاصله بین این دو نرخ به میزان قابل ملاحظه ای کاسته شد. این در حالی است که نوسان نرخ بازار آزاد به حداقل رسیده و در سوی دیگر نرخ مبادله ای همواره با روند رو به رشد حرکت کرده است. بر این اساس نرخ دلار در مرکز مبادلات ارزی از ابتدای سال جاری از 2790 تومان با افزایش حدود 200 تومانی که رشد قابل توجهی برای ارز مبادله ای است به 2900 تومان برای امروز- چهارشنبه - رسید و فاصله خود را با نرخ بازار آزاد که در آخرین معاملات 3300 تومان ثبت شده بود، به 400 تومان رساند؛ تغییراتی که سرعت بیشتر برای تک نرخی شدن را تایید می کند.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید