در گفتگو با اتاق نیوز تاکید شد: الزام تغییر مدل رقابتی بانک ها | اتاق خبر
کد خبر: 113155
تاریخ انتشار: 21 خرداد 1394 - 11:19
اتاق نیوز- تقوی گفت: تا زمانی که رقابت بانک ها در نرخ سود بانکی خلاصه شده باشد؛ نمی توان به بهبود اوضاع اقتصاد در جهت حمایت از بخش تولید و اشتغال امیدوار بود....
اتاق نیوز- تقوی گفت: تا زمانی که رقابت بانک ها در نرخ سود بانکی خلاصه شده باشد؛ نمی توان به بهبود اوضاع اقتصاد در جهت حمایت از بخش تولید و اشتغال امیدوار بود.
مهدی تقوی کارشناس مسائل پولی و مالی با اشاره به شیوه رقابت بانک ها به اتاق نیوز اعلام کرد: با توجه به نرخ تورم حاکم بر اقتصاد و افزایش میزان نقدینگی جاری در سطح کشور، باید از بانک ها این انتظار را داشت که تبلیغات و رقابت خود را بر شیوه ارائه خدمات معطوف کنند. وی افزود: تغییر مدل رقابت می تواند به صنعت بانکداری وجه ای تخصصی ببخشد و درآمدهای حاصل از این صنعت به جای بنگاه داری در ایجاد خدمات نوین هزینه شود. تقوی با مد نظر قرار دادن میزان نرخ سود و تعیین آن بر اساس نرخ تورم یادآور شد: تفاوت این 2 نرخ باید حداکثر 2 الی 3 درصد باشد. در علم اقتصاد تاکید می شود که نرخ سود بانکی در سپرده کوتاه مدت انگیزه را بالا می برد و همچنین ریسک خرید نیز پایین می آید. وی ادامه داد: بنابراین نرخ بهره واقعی در این فرضیه از نرخ بهره اسمی بیشتر مورد توجه قرا می گیرد و سپرده گذار می تواند حداقل یک درصد بیشتر از نرخ تورم، سود دریافت کند و همچنین تولید کننده هم در ازای دریافت وام می تواند معادل 2 درصد بیشتر از تورم، بهره پرداخت کند. این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: با رعایت این مهم است که می توان نقدینگی مردمی را به سوی بانک ها جذب کرده و آن را به بخش تولید روانه ساخت تا بانک ها نیز از رقابت در افزایش نرخ سود سپرده دوری کنند.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید