تجویز تک نسخه‌ای دارو مشروط می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 114674
تاریخ انتشار: 27 خرداد 1394 - 11:35
اتاق نیوز - رییس سازمان غذا و دارو از بررسی طرح ممنوعیت تجویز داروی خارج از فهرست در مجلس شورای اسلامی جهت جلوگیری از قاچاق دارو خبر داد و گفت: با اجرای این طرح به پزشک ...
اتاق نیوز - رییس سازمان غذا و دارو از بررسی طرح ممنوعیت تجویز داروی خارج از فهرست در مجلس شورای اسلامی جهت جلوگیری از قاچاق دارو خبر داد و گفت: با اجرای این طرح به پزشک اجازه داده می‌شود که تنها در شرایط خاص، با تائید انجمن علمی مرتبط و سازمان غذا و دارو این نوع داروها را تجویز کند.
دکتر رسول دیناروند در این باره گفت: این طرح با نظر موافق سازمان غذا و دارو به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است و قرار است تدابیر قانونی برای جلوگیری از تجویز داروهای تک نسخه‌ای پزشکان اندیشیده شود. وی با بیان اینکه با اجرایی شدن این طرح به پزشک اجازه داده می‌شود که در شرایط خاص و با تائید انجمن علمی مرتبط و سازمان غذا و دارو این نوع داروها را تجویز کند، تصریح کرد: امکان تهیه این نوع داروها فراهم است. معتقدیم زمانی که نسخه‌ای توسط پزشک تجویز می‌شود، بیمار برای تهیه آن به هر دری می‌زند زیرا تصورش این است که درمانش وابسته به همان دارو است. دیناروند با اشاره به اینکه چنانچه اجازه تامین دارو به تقاضا داده نشود، زمینه قاچاق آن فراهم خواهد شد، افزود: درحال حاضر متاسفانه بازار قاچاق مختص داروهای خارج از فهرست که توسط پزشک تجویز شده و به دلیل غیرضروری بودن آن توسط مسوولان تامین نشده، وجود دارد. وی در ادامه خاطرنشان کرد: با اجرایی شدن این طرح از این پس، نسخه نویسی خارج از فهرست بر اساس قانون ممنوع می‌شود و پزشکان نمی‌توانند چنین تجویزهایی داشته باشند که نتیجه آن قطعا کاهش قاچاق دارو خواهد بود. بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، گفتنی است؛ داروهای خارج از فهرست، داروهایی هستند که جز لیست دارونامه رسمی کشور نیستند.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید