کاهش 60 درصدی نوسان نرخ ارز | اتاق خبر
کد خبر: 114846
تاریخ انتشار: 27 خرداد 1394 - 16:34
اتاق نیوز:رییس کل بانک مرکزی با اعلام کاهش 60 درصدی نوسان نرخ ارز در دو سال گذشته بار دیگر بر تک نرخی کردن نرخ ارز در آینده نزدیک تاکید کرد....
اتاق نیوز:رییس کل بانک مرکزی با اعلام کاهش 60 درصدی نوسان نرخ ارز در دو سال گذشته بار دیگر بر تک نرخی کردن نرخ ارز در آینده نزدیک تاکید کرد.
ولی الله سیف در دیدار یک هیات اقتصادی – تجاری از کشور آلمان در پاسخ به پرسش این هیات تجاری درباره نوسانات نرخ ارز اظهار کرد: در دو سال گذشته دامنه نوسانات نرخ ارز در ایران، حدود 60 درصد کاهش یافته است. این در حالی است که در یک دوره مالی یک ساله، نرخ برابری دلار در مقابل ریال تنها سه درصد افزایش داشته است. آن هم در شرایطی که دسترسی ما به منابع ارزی به علت وجود تحریم های ظالمانه محدود بوده است. وی همچنین بر اراده بانک مرکزی برای تک نرخی کردن نرخ ارز در آینده نزدیک تاکید کرد وافزود: شواهد و قرائن و بررسی های کارشناسی نشان می دهد که امکان حرکت به سمت تک نرخی کردن ارز وجود دارد و این سیاست در موقع مقتضی عملی خواهد شد.اقدامی که بسیار مهم و ضروری است. به گفته سیف پیش نیاز یکسان سازی نرخ ارز برقراری ارتباطات بانکی بین المللی کافی و امکان مانور بانک مرکزی نسبت به جابجایی منابع ارزی خواهد بود. رییس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ثبات حاکم بر بازار در ایران که در دو سال اخیر پدیدار شده است با ادامه رفتارهای منطقی دولت و اعمال انضباط دقیق مالی از سوی بانک مرکزی به طور جدی تری دنبال خواهد شد تا زمینه برای سرمایه گذاری خارجی بیش از پیش فراهم شود. سیف اعلام کرد که برای حضور گسترده تر شرکت های ایرانی در بازارهای جهانی و نیز حضور شرکت های خارجی در ایران، برخورداری از یک نظام پولی و مالی قوی یک ضرورت جدی است و بانک مرکزی و مجموعه اقتصادی دولت به این موضوع اهتمام ویژه دارند. به گفته وی، تلاش جدی برای افزایش سرمایه بانک‌های دولتی و خصوصی، افزایش نسبت کفایت سرمایه آنها متناسب با استانداردهای بین المللی و نیز کاهش هزینه های خدمات مالی در صنعت بانکداری ایران به منظور کاهش هزینه های تولید، از جمله برنامه های اصلی خواهد بود. سیف با اشاره به سوابق همکاری های اقتصادی و بانکی مشترک ایران و آلمان ادامه داد: با وجود مشکلات و نوسانات اقتصادی کشور در برخی سال ها، تسویه حساب های بانک های ایرانی با طرف های آلمانی با کمترین تاخیر انجام شده و هیچگاه این نوسانات نتوانسته است مانع ارتباطات مناسب بانکی دو طرف شود. وی با اعلام آمادگی بانک مرکزی برای پذیرش هیاتی از نظام بانکی آلمان برای مذاکره درباره راه های همکاری دو جانبه گفت: ارزیابی ریسک بانک های ایرانی نشان می دهد آنها توانسته اند سطحی مناسبی از اعتماد را نسبت به عملکرد خود جلب کنند. از همین رو، بستر بانکی موجود می تواند زمینه مناسبی برای عملیاتی شدن حجم قابل قبول مبادلات کالایی بین دو کشور وتسویه حساب های فی مابین باشد. به گزارش بانک مرکزی، اعضای گروه اقتصادی – تجاری آلمانی در این دیدار، اطلاعات ارائه شده از سوی رئیس کل بانک مرکزی را مهم و امیدوارکننده توصیف و نسبت به برداشته شدن تحریم های اقتصادی ایران و امکان حضور در بازار ایران ابراز امیدواری کردند.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید