بررسی افزایش مالیات اصناف در مجلس/ حداقل فرار مالیاتی ۱۲ هزار میلیارد تومان است | اتاق خبر
کد خبر: 115737
تاریخ انتشار: 31 خرداد 1394 - 13:30
اتاق نیوز - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:‌ دولت وعده داد افزایش مالیات‌ها از محل توسعه پایه‌های مالیاتی باشد، نه اینکه در شرایط رکود درآمدها مالیات بیشتر از اصناف
اتاق نیوز - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:‌ دولت وعده داد افزایش مالیات‌ها از محل توسعه پایه‌های مالیاتی باشد، نه اینکه در شرایط رکود درآمدها مالیات بیشتر از اصناف اخذ شود.

ایرج ندیمی،‌ با اشاره به اینکه قرار بود افزایش مالیات‌ها از محل رشد پایه‌های مالیاتی و شناسایی گروه‌های جدید درآمدی باشد و نه افزایش مالیات مؤدیان کنونی، اظهار داشت: در زمان بررسی ارقام بودجه 94 کل کشور مسئولان دولتی این اطمینان را به نمایندگان دادند که چند اتفاق را در این زمینه مدیریت کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر اینکه قرار نبود مالیات‌ها افزایش یابد و افزایش منابع مالیاتی در بودجه از محل شناسایی فرار مالیاتی و یا حداکثر از محل کم‌اظهاری و کم‌نمایی مالیات‌ها فعلی باشد، تصریح کرد: در اینکه نباید مالیات در شرایط رکود افزایش یابد شکی نیست، زیرا این موضوع منجر به تشدید رکود خواهد شد.

وی ادامه داد: یکی از سیاست‌های دولت، مدیریت خروج از رکود و افزایش تولید است و از این محل نباید افراد و مؤدیانی که مالیات می‌دهند، تحت فشار افزایش مالیات‌ها قرار داشته باشند؛ زیرا اصل کسب و کار با مشکل مواجه می‌شود و همچنین عرضه را تحت تأثیر قرار می‌دهد و موجب افزایش قیمت‌ و کاهش تولید خواهد شد که به معنی کاهش اشتغال است.

به گفته ندیمی، دولت حسب قولی که داده و اصرار بر طرح جامع مالیاتی داشته، معتقد بود، حداقل 12 هزار میلیارد تومان کف فرار مالیاتی مربوط به آمار کشفیات است را بتواند ساماندهی کند و این ارقام مربوط به آن دسته از مؤدیانی است که مشمول بوده، ولی مالیات نمی‌دهند.

این نماینده مجلس عنوان کرد: برای میلیاردها دلار قاچاق به کشور حقوق ورودی و تعرفه‌ای اخذ نمی‌شود و درآمدهای مالیاتی باید از این محل‌ها باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه افزایش مالیات‌ها در بودجه باید از رشد گستره پایه مالیاتی باشد و نه افزایش مالیات مؤدیان، بیان داشت: وضعیت صنوف تولیدی و توزیعی کاملاً منعکس کننده داد و ستد است و این موضوع قطعاً در کمیسیون اقتصادی دنبال می‌شود، تا مالیات اصناف و بنگاه‌ها در مجلس با توضیحات مسئولان وزارت اقتصاد و سازمان مالیاتی بررسی شود.

وی با تأکید بر اینکه اتاق اصناف در مجلس ایجاد شده است، تا آنها بتوانند اظهارات کارشناسی خود را منعکس کنند، گفت: دولت می‌تواند چنین استدلال کند، افزایش 8 تا 18 درصدی مالیات مربوط به خطا در برآوردهای مالیاتی بوده و این موضوع ملاک عمل قرار گرفته و قطعاً طی هفته آینده واپرسی‌ها انجام خواهد شد تا بتوان در این موضوع تجدیدنظر کرد.

ندیمی روش استفاده از مالیات علی الراس از سوی سازمان امور مالیاتی افزود: اخذ مالیات علی‌الرأس بدون مبنا و غیر شفاف بوده و عملکرد سازمان مالیاتی به این شیوه معنا ندارد.

منبع: فارس

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید