سفیر سابق ترکیه: حزب حاکم از کمک‌های خارجی به آوارگان سوری به نفع داعش ممانعت می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 116827
تاریخ انتشار: 3 تیر 1394 - 18:32
اتاق نیوز - سفیر سابق ترکیه در عراق گفت که حزب حاکم عدالت و توسعه کمک خارجی به آوارگان سوری در ترکیه را مسدود کرده است تا به راحتی از گروه‌های افراطی در سوریه از جمله
اتاق نیوز - سفیر سابق ترکیه در عراق گفت که حزب حاکم عدالت و توسعه کمک خارجی به آوارگان سوری در ترکیه را مسدود کرده است تا به راحتی از گروه‌های افراطی در سوریه از جمله داعش حمایت کند.
به گزارش اتاق نیوز به نقل از ایسنا، مرات اوز چلیک، سفیر سابق ترکیه در عراق در مصاحبه با "طرف دیلی" گفت که کشورهای خارجی خصوصا از اتحادیه اروپا هیچ کمکی به ترکیه ارسال نمی‌کنند مگر اینکه از تضمین امنیت مرز با سوریه اطمینان حاصل کنند. به گفته اوز چلیک که هم اکنون معاون حزب اپوزیسیون مردم جمهوری خواه ترکیه است، گفت که سیاست‌های حزب حاکم مساله آوارگان در ترکیه را بسیار پیچیده کرده است و این حزب نمی‌داند که چگونه باید با مشکلات ناشی از سیل آوارگان مقابله کند. وی با تاکید بر اینکه حدود 5 / 2 میلیون آواره سوری در ترکیه اسکان یافته‌اند، گفت که بسیاری از آن آوارگان برای امنیت عمومی تهدید محسوب می‌شوند و آنها در شرایطی بسیار بد در خیابان‌ها زندگی می‌کنند. اوز چلیک تاکید کرد: از این بدتر این است که بسیاری از شبه نظامیان داعش در جریان جنگ داخلی سوریه در میان آوارگان سوری وارد ترکیه شده‌اند. وی در ادامه مدعی شد که می‌داند چه سازمان‌هایی و چگونه به شبه نظامیان داعش در دریافت خدمات درمانی در ترکیه خصوصا در استان‌ هاتای کمک می‌کنند. وی با اشاره به این نکته که سیاست خارجی حزب حاکم اصلی‌ترین دلیل بحران آوارگان در ترکیه است، خاطرنشان کرد که هیچ کدام از سازمان‌های امدادی خارجی و یا کشورهای خارجی برای کمک به آوارگان نمی‌روند چرا که دولت ترکیه چشم خود را بر روی اقدامات داعش و ورود غیرقانونی شبه نظامیان افراطی که از مرز می‌گذرند، و نیز جابه جایی کمک‌ها بسته است. سفیر سابق آنکارا گفت که ترکیه باید تجارت و کشاورزی را در استان‌های مرزی سوریه احیا کند تا بتواند جلوی حضور موج بیشتری از آوارگان سوری را در شهرهای بزرگ‌تر همانند استانبول و آنکارا بگیرد. وی با اشاره به وضعیت بد آوارگان گفت: اگر لازم باشد باید مذاکراتی را با ایران و حتی بشار اسد، (رئیس جمهوری سوریه) داشت تا جان مردم و حقوق سنی‌ها، شیعه‌ها، علوی‌ها و عرب‌ها در این منطقه حفظ شود.
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید