یارانه تولید بالاخره به وزارت صنعت رسید | اتاق خبر
کد خبر: 117346
تاریخ انتشار: 6 تیر 1394 - 15:19
معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان‌های وزارت صنعت از پرداخت ۱۴۳ میلیارد تومان یارانه به وزارت صنعت طی ۳ ماهه اخیر برای پرداخت به ۳ بخش صادرات غیرنفتی، واحدهای س
معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان‌های وزارت صنعت از پرداخت ۱۴۳ میلیارد تومان یارانه به وزارت صنعت طی ۳ ماهه اخیر برای پرداخت به ۳ بخش صادرات غیرنفتی، واحدهای سیمانی مازوت‌سوز و کارخانه‌های قند خبر داد.
به گزارش اتاق نیوز علی یزدانی در یک نشست خبری با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد لزوم حمایت از تولیدات داخلی، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در تسهیل سرمایه‌گذاری و کاهش واردات کالاهای مصرفی تأکید داشتند، به‌ طوری‌ که مردم برای استفاده از محصولات داخلی ترغیب شوند، از وابستگی به نفت خارج شویم و علاوه بر این، صادرات محصولات تولیدی و خدمات فنی و مهندسی مورد توجه قرار گیرد. یزدانی افزود: در این راستا وزارت صنعت یکی از محوری‌ترین برنامه‌های خود را تعامل با تشکل‌های بخش خصوصی قرار داده که امیدواریم با تصمیمات دولت و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، منویات رهبری پیاده‌سازی شود. وی گفت: در حال حاضر 85 هزار و 200 واحد فعال صنعتی با اشتغال‌زایی 2 میلیون و 280 هزار نفر در کشور فعال هستند و علاوه بر این، 9 هزار و 100 واحد معدنی نیز در کشور فعال هستند. معاون وزیر صنعت با اشاره به اختصاص 50 میلیارد تومان به امر صادرات از محل درآمد هدفمندی یارانه‌ها طی 3 ماهه اخیر، گفت:‌ واحدهایی که به‌ عنوان برگزیده در روز صنعت و معدن انتخاب می‌شوند در برخورداری از این تسهیلات دارای اولویت خواهند بود. وی تصریح کرد: در جهت سرعت‌ بخشیدن به موضوع سرمایه‌گذاری، بسیاری از موانع در وزارت صنعت شناسایی شده که اخذ تسهیلات از جمله این مسائل است، به‌ طوری‌ که سرمایه‌گذاران برای دریافت تسهیلات می‌توانند مستقیماً به بانک عامل مراجعه کنند و در صورتی که طرح آنها دارای توجیه اقتصادی باشد، به صندوق توسعه ملی معرفی خواهند شد. وی همچنین از برنامه‌ریزی برای اختصاص 100 میلیون دلار برای حمایت از 4 صندوق توسعه‌ای شامل فعالیت‌های معدنی، صنایع دریایی، صنایع کوچک و صنایع الکترونیک خبر داد و گفت: برای صندوق ضمانت صادرات نیز 200 میلیون دلار پیش‌بینی شده که در این مورد مکاتبات لازم با سازمان مدیریت انجام شده است. به گفته یزدانی، از 5 هزار و 200 میلیارد تومان یارانه‌ای که برای بخش تولید پیش‌بینی شده طی 3 ماهه اول امسال، 143 میلیارد تومان در اختیار وزارت صنعت قرار گرفته که 50 میلیارد تومان آن بابت حمایت از صادرات غیرنفتی با اولویت صادرات خدمات فنی و مهندسی، 83 میلیارد تومان بابت حمایت از واحدهای سیمانی مازوت‌سوز و 10 میلیارد تومان نیز بابت کارخانه‌های قند اختصاص‌ یافته است. وی در ادامه با بیان اینکه سال آینده مراسم بزرگداشت روز اصناف و روز صنعت و معدن با یکدیگر ادغام خواهد شد، در واکنش به انتقادات مطرح شده در مورد طراحی پوستر روز صنعت و معدن که در آن، 3 کلمه صنعت، معدن و تجارت در زمینه‌ای تیره با دود طراحی و نوشته شده است، نیز گفت:‌ روابط عمومی وزارت صنعت مسئول طراحی این پوستر بوده، طرح تهیه شده و در نهایت نیز مورد تأیید وزیر صنعت قرار گرفته است. وی افزود: شعار روز صنعت و معدن متناسب با تأکید مقام معظم رهبری بر حمایت از بخش تولید و تحت عنوان «سلامت اقتصادی و همدلی و همزبانی» انتخاب شده است.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید