اظهارات وزیر اقتصاد در بدو ورود به پکن | اتاق خبر
کد خبر: 117349
تاریخ انتشار: 6 تیر 1394 - 15:37
علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا می تواند نقش مهمی در تامین مالی برنامه های توسعه ای داشته باشد....
علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا می تواند نقش مهمی در تامین مالی برنامه های توسعه ای داشته باشد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی در بدو ورود به پکن برای شرکت در مراسم امضای اسناد بانک جدیدالتاسیس زیرساخت آسیائی در مصاحبه با خبرنگاران گفت: قرار است اساسنامه بانک توسط اعضای مؤسس امضا شود تا فعالیت این بانک را وارد مرحله جدیدی سازد و جهموری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای مؤسس تلاش می‌کند نقش موثری در فعالیت‌های بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا ایفا نماید. وی بانک زیرساخت آسیا را، بانکی توسعه ای خواند و افزود: این بانک می‌تواند مکملی برای سایر بانک‌های فعال در زمینه تأمین مالی برنامه های توسعه ای باشد. پیوستن 57 کشور جهان به عضویت بانک بر اساس این گزارش، بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا نخستین ساختار جدید بانکی بین المللی در قاره آسیاست که کشورهایی از جمله: چین، هند، مالزی، اندونزی، سنگاپور، تایلند، قزاقستان، عربستان، کویت، عمان، قطر، برونئی دارالسلام، کامبوج، لائوس، میانمار، فیلیپین، ویتنام، مغولستان، ازبکستان، نپال، سریلانکا، بنگلادش، پاکستان، مالدیو، نیوزیلند، اردن، تاجیکستان، لوکزامبورگ، برمه، نیوزیلند، سوییس، انگلستان، استرالیا، اتریش، برزیل، دانمارک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، اسپانیا به عضویت رسمی آن درآمده‌اند. این گزارش می‌افزاید: عضویت جمهوری اسلامی ایران در این بانک حرکتی در جهت تحقق اصول سیاست های اقتصاد مقاومتی مبنی بر استفاده مؤثر و کارآمد از ظرفیت های اقتصادی سازمان های بین المللی و منطقه ای همراه با نقش آفرینی روزافزون کشورها در عرصه های اقتصادی منطقه ای تلقی می‌شود. همچنین بانک سرمایه گذاری در زیرساخت آسیا (AIIB) از جمله ترتیبات جدید التاسیس بانکی بین المللی در قاره آسیا است که ایجاد آن در سال 2013 از طرف چین مطرح شده است. گفتنی است: سرمایه اولیه این بانک 50 میلیارد دلار تعیین شده و کشورهای عضو موظف به تأمین آن شده‌اند و در وهله نخست باید ده درصد آن معادل ده میلیارد دلار را واریز کنند. 75 درصد از سرمایه بانک را کشورهای آسیائی و بیست و پنج درصد آن توسط کشورهای غیرآسیایی تأمین خواهد شد. بر این اساس، سهم کشورها بر اساس GDP تعیین می‌شود. به گفته مقامات چینی این بانک به دلیل کمبود منابع اعتباری برای سرمایه گذاری در زیرساخت های موجود در قاره آسیا و منطبق با سیاست‌ها و راهبردهای اقتصادی جدید چین مبنی بر ورود به تعامل با کشورهای آسیا به‌ویژه آسیای میانه میانه تأسیس گردیده است. این بانک نه تنها رقیب بانک های منطقه ای و بین المللی حاضر نیست بلکه در جهت تأمین منابع مورد نیاز تأسیس شده است تا نیازهای کشورهای منطقه ورای امکانات بانک‌های موجود مثل بانک توسعه آسیایی (ADB) در این زمینه را برطرف سازد. از همین روست که روسای بانک جهانی و بانک آسیایی توسعه نیز از تأسیس بانک استقبال و برای همکاری با آن ابراز علاقه مندی کرده‌اند.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید