تحقق ۹۸ درصد درآمدهای دو ماهه مالیات ارزش افزوده/ تخلف برخی اصناف در عدم نصب صندوق‌ مکانیزه فروش | اتاق خبر
کد خبر: 117669
تاریخ انتشار: 7 تیر 1394 - 19:34
اتاق نیوز - معاون سازمان مالیاتی گفت: ۹۸درصد درامدهای مالیات ارزش افزوده دو ماهه امسال محقق شده است....
اتاق نیوز - معاون سازمان مالیاتی گفت: ۹۸درصد درامدهای مالیات ارزش افزوده دو ماهه امسال محقق شده است.

علیرضا طاری‌بخش در مورد درآمد سازمان امور مالیاتی از محل مالیات بر ارزش افزوده اظهار داشت: طی دو ماهه اول سال جاری 98 درصد از درآمدهای پیش‌بینی شده محقق شده است و همچنین این مقدار 38 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور درباره آخرین وضعیت نصب صندوق‌های مکانیزه فروش تصریح کرد: تاکنون 30 صنف برای نصب صندوق مکانیزه فروش از سال 92 تا 94 فراخوان شده‌اند که به آخرین فراخوان‌شدگان سال جاری تا 31 1394 فرصت داده شده بود، تا مراتب نصب و استفاده از صندوق را به سازمان اعلام نمایند.

وی ادامه داد: همچنین در مورد سال‌های 92 و 93 اطلاعات نشان می‌دهد که استقبال مناسبی از نصب صندوق‌های مکانیزه فروش صورت نگرفته و با توجه به حکم مقرر در ماده 121 قانون برنامه پنجم مؤدیانی که نسبت به اجرای این موضوع اقدام نکنند از معافیت مالیاتی ماده 1010 مالیات‌های مستقیم محروم خواهند شد.

طاری‌بخش با تأکید بر اینکه عدم اجرای قانون نصب صندوق‌های مکانیزه فروش از سوی اصناف تخلف محسوب می‌شود، تصریح کرد: یکی از دلایل استقبال نکردن اصناف، عدم وجود ضمانت‌های اجرای قانون است که برای رفع این نقیصه، لایحه صندوق مکانیزه فروش توسط سازمان امور مالیاتی و وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و تدوین شده و اکنون در دولت مراحل بررسی و کارشناسی خود را می‌گذراند.

معاون سازمان امور مالیاتی در مورد مزیت‌های این لایحه بیان داشت: سعی شده ضمن منظور کردن ضمانت‌های اجرایی قوی برای مؤدیان، مشوق‌هایی از جمله بخشودگی بخشی از مالیات عملکرد برای سنوات معین و همچنین قبول خروجی صندوق‌ها به عنوان دفاتر قانونی درنظر گرفته شود.

به گفته وی، برای شفاف‌سازی و تأمین اطلاعات مورد نیاز سازمان، در صورتی که اشخاص حقیقی مصرف‌کننده نهایی کالا یا خدمتی را خریداری نمایند و صورت‌حساب آن را به سازمان امور مالیاتی ارائه نمایند، معادل 10 درصد مالیات پرداخت شده به وی برگشت خواهد شد. ضمن اینکه حتی در صورت تصویب و اجرایی شدن قانون جدید تکلیف حکم مقرر به ماده 121 قانون برنامه پنجم کماکان برای مؤدیان فراخوان شده سال‌های 92، 93 و 94 جاری خواهد بود.

طاری‌بخش، با اشاره به آخرین وضعیت لایحه دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده عنوان کرد: با حضور نمایندگان تشکل‌ها، اصناف، اتاق بازرگانی، مرکز پژوهش‌های مجلس، وزارت اقتصاد، نهادهای نظارتی و ذیربط، جلسات متعدد کارشناسی تشکیل شده و اکنون مراحل نهایی بررسی خود را در کمیسیون اقتصادی دولت می‌گذراند.

وی ادامه داد: نرخ پیشنهادی در لایحه مالیات بر ارزش افزوده 10 درصد بوده و پیشنهاد شده تا پایان برنامه ششم این نرخ ثابت بماند. در حال حاضر نیز نرخ مالیات ارزش افزوده سال جاری 9 درصد بوده که یک درصد آن برای تأمین هزینه‌های سلامت هموطنان منظور شده است.

معاون ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی در پاسخ به اینکه اکنون برخی از داروخانه‌ها برای برخی اقلام مالیات ارزش افزوده محاسبه و از مصرف‌کننده دریافت می‌کنند تأکید کرد: براساس بند 9 ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده، فروش انواع دارو، اقلام مصرفی دارویی و خدمات درمانی، از مالیات معاف می‌باشد و دریافت هرگونه وجهی مازاد بر قیمت رسمی دارو و لوازم مصرفی دارویی و... گران‌فروشی محسوب می‌شود و دستگاه‌های نظارتی مانند سازمان تعزیرات حکومتی باید برابر مقررات با گران‌فروشی برخورد کنند.

طاری‌بخش با بیان اینکه در حال حاضر 492 هزار نفر مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند، بیان داشت: 6 گروه نیز برای اجرای قانون فراخوان شده‌اند.

وی در مورد مالیات سیگار نیز گفت: مالیات ارزش افزوده این کالا 15 درصد بوده که 12 درصد آن مالیات و 3 درصد آن عوارض است.

طاری بخش در مورد بنزین وارداتی گفت: با توجه به تجویز قوانین بودجه سنوات 91 و 92 و 93 و بند «و» ماده یک قانون الحاق (2) مبنی بر دریافت مالیات و عوارض بنزین و سوخت هواپیما و فرآورده‌های نفتی در حلقه آخر، بنزین وارداتی معاف از مالیات می‌باشد و مالیات آن همانند سایر فرآورده‌ها در آخرین حلقه زنجیره مالیات بر ارزش افزوده از مصرف‌کننده وصول خواهد شد.

منبع: فارس

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید