برنامه‌ریزی برای کاهش زمان معاینه فنی خودروهای صفر | اتاق خبر
کد خبر: 117939
تاریخ انتشار: 8 تیر 1394 - 14:05
اتاق نیوز - پس از تاکید چندباره وزیر راه و شهرسازی بر لزوم برنامه‌ریزی مجدد در کاهش تصادفات جاده‌ای، صحبت‌های مطرح شده در آخرین جلسه کمیسیون ایمنی راه‌ها نشان از ن
اتاق نیوز - پس از تاکید چندباره وزیر راه و شهرسازی بر لزوم برنامه‌ریزی مجدد در کاهش تصادفات جاده‌ای، صحبت‌های مطرح شده در آخرین جلسه کمیسیون ایمنی راه‌ها نشان از نهایی شدن چند پیشنهاد مهم در این راستا دارد.
در جلسه 161 کمیسیون ایمنی راه‌ها که با حضور آخوندی برگزار شد چند پیشنهاد مهم مورد ارزیابی قرار گرفت که شاید در این میان احتمال ایجاد تغییر در زمان‌بندی معاینه فنی خودروها مهم‌ترین آنها باشد. بر مبنای ارزیابی‌های انجام گرفته از سوی کارشناسان این کمیسیون، زمان پنج ساله معافیت خودروهای صفر از معاینه فنی می‌تواند به نفع افزایش امنیت جاده‌ها کاهش پیدا کند و در این راستا احتمالا خودروهای عمومی پیش قدم خواهند بود. بر مبنای این طرح زمان معافیت معاینه فنی خودورهای عمومی حمل و نقل جاده‌ای از پنج سال به دو سال کاهش می‌یابد و با توجه به حضور دائمی این خودروها در جاده‌های برون شهری، انتظار کمیسیون ایمنی راه‌ها به کاهش تصادفات و تلفات جاده‌ای در نتیجه این اقدام است. البته کار به همین جا نیز متوقف نشده و احتمال کاهش زمان‌بندی مراجعت به مراکز فنی نیز وجود دارد. طبق این گمانه‌زنی‌ها، زمان حضور در مراکز معاینه فنی چهار تا شش ماه خواهد شد تا به این ترتیب عملکرد خودروهای عمومی در این عرصه نیز زیر ذره‌بین قرار بگیرد. در کنار این موضوع بار دیگر بحث اعمال محدودیت سرعت در جاده‌های برون شهری برای خودروهای عمومی نیز در دستور کار قرار گرفته است. بر مبنای این طرح حداکثر سرعت مجاز این خودروها بین 100 تا 105 کیلومتر تعیین خواهد شد مساله‌ای که البته با توجه به داشتن منتقدانی مصمم که این محدودیت را در عملکرد تمام خودروها موثر دانسته و احتمال حادثه‌ساز شدن آن را می‌دهند در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. با وجود اینکه هنوز هیچ یک از این طرح‌ها به مرحله تصویب قطعی نرسیده‌اند اما به نظر می‌رسد برنامه‌های کمیسیون ایمنی راه‌ها این بار با تمرکز بر عملکرد خودروهای عمومی به پیش می‌رود.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید