صنایع تبدیلی فعلی معادن زنجان کافی نیست | اتاق خبر
کد خبر: 119019
تاریخ انتشار: 13 تیر 1394 - 10:04
اتاق نیوز - رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: صنایع تبدیلی در حوزه مواد استخراج شده معادن در سطح استان کافی نبوده و این کانی‎ها با صادر
اتاق نیوز - رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: صنایع تبدیلی در حوزه مواد استخراج شده معادن در سطح استان کافی نبوده و این کانی‎ها با صادرات به استان‎‏های دیگر ارزش افزوده و سهم اشتغال را نصیب سایر استان‎ها می‎کند.
ربابه داداشی اظهار کرد: در حال حاضر 304 معدن در سطح استان وجود دارد که از این تعداد 238 معدن فعال هستند و 30 نوع ماده معدنی از جمله سرب و روی، بر، سنگ‎های گرانیتی، تراورتن، سیلیس، فلدسپات و گچ را استخراج می‎کنند. وی با اشاره به اینکه در مجموع این 304 معدن 500 میلیون تن ذخیره معدنی دارند و استان را در رتبه 12 کشوری قرار داده‎ است، افزود: سرمایه‎گذاری در حوزه معادن استان 669 میلیارد ریال بوده و زمینه اشتغالزایی 1783 را فراهم کرده‎ است. این مسوول تاکید کرد: تعدادی واحدهای فرآوری در بخش معادن استان فعالیت دارند که از آن جمله در حوزه سرب و روی، شمش مس، تولید اکسیدروی و سنگ‎بری مدرن هستند. تعداد واحدهای فرآوری متناسب با میزان ذخائز معدنی نیست. کانی‎های استخراج شده به دلیل کافی نبودن صنایع فرآوری به استان‎های دیگر صادر می‌شود و علاوه بر ایجاد ارزش افزوده زمینه اشتغالزایی را نصیب استان‎های دیگر می‎کند. این مسوول در خصوص مشکلات پیش روی فعالان عرصه معدن و بهره‌برداران این حوزه، تصریح کرد: معارضین محلی، برخی محدودیت‎های قانونی، کمبود نقدینگی، فرسودگی ماشین‌آلات و کافی نبودن بازار مصرف داخلی از عمده مشکلات پیش روی بهره‌برداران معدن استان است. داداشی افزود: بسیاری از معادن از متخصصین این حوزه استفاده نمی‎کنند و عدم دسترسی به راه اختصاصی و عدم برق‎رسانی به معادن نیز از دیگر مشکلات این حوزه به‌شمار می‌رود. رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: چهار پهنه معدنی با مساحتی بالغ بر 6000 کیلومترمربع در استان به شرکت‎های دولتی همچون سازمان‎های زمین‎شناسی کشور واگذار شده تا با کارشناسی مناطق و شناسایی مناطق امیدبخش، آن‎ها را بر اساس قانون و مقررات در اختیار بخش خصوصی قرار دهند.
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید