بازنگری در "شورای بازنگری نظامات برنامه ریزی و اجرایی شهرداری تهران" | اتاق خبر
کد خبر: 119574
تاریخ انتشار: 15 تیر 1394 - 06:31
اتاق نیوز - موضوع پیشنهاد و معرفی دو نفر از اعضای شورا جهت عضویت در شورای بازنگری، اصلاح و هماهنگی نظامات برنامه ریزی و اجرایی شهرداری تهران به بازنگری در این شورا و
اتاق نیوز - موضوع پیشنهاد و معرفی دو نفر از اعضای شورا جهت عضویت در شورای بازنگری، اصلاح و هماهنگی نظامات برنامه ریزی و اجرایی شهرداری تهران به بازنگری در این شورا و ضرورت وجود آن منتهی شد.
به گزارش اتاق نیوز به نقل از ایسنا، علیرضا دبیر- رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی این دستور جلسه؛ اظهار داشت: هیات رییسه در تاریخ ۱۰ بهمن ماه سال ۹۳ نامه ای را برای کمیسیون ارسال کردند که بر اساس آن من از آقای تقی پور و آقای کاشانی خواهش کردم نمایندگی شورا را قبول کنند. وی تاکید کرد: این کمیته بیش از یک سال است که فعالیت ندارد چون شورای چهارم هیچ نماینده ای در آن ندارد. با تاکید بر اینکه انتخاب اعضا به این شکل از نظر قانونی ایراد دارد؛ یادآور شد: بر اساس قانون دو نفر از اعضای شورا باید به انتخاب شورا مشخص شوند نه به انتخاب کمیسیون. دو نفر باید در صحن شورا کاندید شوند و در صحن رأی گیری شود. اقبال شاکری نیز بیان داشت: وظیفه این شورا بازنگری نظام های مالی و اجرایی شهرداری تهران است. چهار نفر از خارج از شورا و شهرداری می خواهند درباره قوانین شورا و شهرداری صحبت کنند و این یک مشکل اساسی است. این عضو کمیسیون عمران تاکید کرد: بر اساس مواد ۱۱۶ و ۱۲۰ برنامه پنج ساله، اصلاح و بازنگری قوانین جزو تکالیف شهرداری تهران قرار داده شده است. بنابراین با وجود برنامه ۵ ساله ضرورتی به وجود این شورا نیست. حافظی نیز با اشاره به اینکه این مصوبه در سال ۸۶ مطرح شده اظهار داشت: الان نیازی به وجود این مصوبه نیست و مداخله در کار داخلی شهرداری محسوب می شود. در این میان رییس کمیسیون سلامت و خدمات شهری یک پیشنهاد دو فوریتی برای لغو این مصوبه ارائه داد. سالاری نیز موافق لغو این شورا بود و گفت: در سال ۸۶ فرمانداری باید این مصوبه را رد می کرد چرا که دخالت در کار اجرایی است. این مصوبه در آن زمان نیز مغایر با قانون اساسی بوده است. چمران هم با اشاره به اینکه این شورا در کار اجرا دخالت نمی کند، یادآور شد: در این شورا ما نظامات برنامه ریزی را اصلاح می‌کنیم و این کار اجرایی نیست. ممکن است برخی از موارد نیاز به تصویب در شورا داشته باشد که نمایندگان ما آن را در صحن مطرح می کنند و درباره آن رأی گیری می شود. رییس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: این شورا نظامات برنامه ریزی را هماهنگ و اصلاح می کند و کلمه اجرایی باید از عنوان آن حذف شود. انصاری نیز موافق رد این مصوبه بود و گفت: اگر قرار به تصویب این پیشنهاد باشد باید معرفی دو نفر در کمیسیون تصویب و صورت جلسه می شد. دوستی با اشاره به اینکه اعضای شورا فقط می توانند ناظر باشند، عنوان کرد: وجود دو نفر از اعضای شورا در هر حال دخالت در کار اجرایی است. همه اعضای شورا باید ناظر بر نظامات شهرداری باشند. چمران پیشنهاد کرد بررسی موضوع این مصوبه در کمیسیون ها انجام شود. مجتبی شاکری با اشاره به اینکه بحث اصلی درباره انتخاب دو نفر نیست، تصریح کرد: اصل ماجرا به این مصوبه مستعمل و کهنه بر می گردد و باید مطابق با برنامه ۵ ساله دوم اصلاح شود. تصمیماتی که در شورای بازنگری گرفته می شود به اختیارات شورای شهر طعنه می زند. علیرضا دبیر در پایان گفت: صورت جلسه رای گیری انجام شده در کمیسیون وجود دارد. دو عضو شورا می توانند کمک کنند بندهای برنامه ۵ ساله بهتر اجرا شود. بر اساس گزارش مرکز ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، رییس کمیسیون برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه ما در مصوباتمان وظایفی را به شورای بازنگری ارجاع داده ایم؛ گفت: تکلیف این وظایف چه خواهد بود؟ در پایان پیشنهاد رییس شورا به تصویب رسید.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید