تامین مالی بنگاه های خرد با نظارت کامل | اتاق خبر
کد خبر: 120198
تاریخ انتشار: 16 تیر 1394 - 16:17
اتاق نیوز- دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت:پیش از این نیز تلاش هایی برای حمایت از بنگاه های خرد صورت گرفت اما به دلیل فقدان نظارت های کامل این منابع مالی دچار ان
اتاق نیوز- دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت:پیش از این نیز تلاش هایی برای حمایت از بنگاه های خرد صورت گرفت اما به دلیل فقدان نظارت های کامل این منابع مالی دچار انحراف در تخصیص شد و در نهایت وارد بازار های کاذب شد.
سید محسن طباطبایی دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با اشاره به نامه اخیر رئیس جمهور به جهانگیری در خصوص تدوین برنامه جامع اصلاح نظام بانکی و توسعه بازار اولیه سرمایه گفت: یکی از مهمترین مولفه هایی که در این نامه مرتبط با حوزه بانکی مورد تاکید قرار گرفته است «ساماندهی تأمین مالی بنگاه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی کوچک و متوسط» است. وی با اشاره به اینکه در کشورهای مختلف تعاریف متفاوتی از بنگاه های کوچک و متوسط ارائه می شود با این حال اکثریت آنها بر تعداد اندک نیروهای کار این بنگاه ها تاکید دارند، افزود: در عین کم بودن تعداد کارگران این بنگاه ها، نقش آنان در فرصت های شغلی بسیار بالاست به طوری که غالبا یک سوم از اشتغال در این بنگاه ها خلق می گردد. مدیرمسئول فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری با اشاره به اینکه در شرایط فعلی کشور و پس از تکانه های اقتصادی ناشی از نوسانات ارزی برخی از این بنگاه ها در کشور ما دچار آسیب شده اند، افزود: اگر منابع بانکی به سمت تامین مالی بنگاه های خرد و متوسط سرازیر شود می توان رشد اقتصادی توام با اشتغال زایی بالا را تجربه کرد. این کارشناس مسایل اقتصادی با اشاره به اینکه در خصوص تخصیص منابع بانکی به این حوزه باید دو اصل نظارت و اعتبار بخشی مد نظر باشد، افزود: پیش از این نیز تلاش هایی برای حمایت از بنگاه های خرد صورت گرفت اما به دلیل فقدان نظارت های کامل این منابع مالی دچار انحراف در تخصیص شد و در نهایت وارد بازار های کاذب شد. طباطبایی با اشاره به اینکه در وهله اول سامان بخشی به تامین مالی بنگاه های خرد موجود باید در اولویت قرار گیرد، افزود: اگر این طرح به درستی انجام شود از سود حاصل از پیوند این بنگاه ها و شبکه بانکی می توان در دوره های بعدی منابعی را برای راه اندازی کسب و کارهای جدید نیز در نظر گرفت و عملا به یک فرایند پایدار رشد و توسعه اقتصادی دست یافت.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید