ترانزیت ۳.۳ میلیون تن کالا از مرزها | اتاق خبر
کد خبر: 120703
تاریخ انتشار: 20 تیر 1394 - 16:07
اتاق نیوز - مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی گفت: در سه ماه ابتدای سال ۹۴ بیش از ۳ میلیون و ۳۷۴ هزار تن کالا از ۳۲ مرز فعال زمینی و آبی کشور ترانزیت شد....
اتاق نیوز - مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی گفت: در سه ماه ابتدای سال ۹۴ بیش از ۳ میلیون و ۳۷۴ هزار تن کالا از ۳۲ مرز فعال زمینی و آبی کشور ترانزیت شد.
به گزارش اتاق نیوز به نقل از مهر، محمدجواد عطرچیان با اعلام این خبر بیان کرد: با توسعه و بهبود زیرساخت‌های حمل و نقل، تقویت کریدورهای ترانزیتی از مسیر جمهوری اسلامی ایران، هماهنگی با سازمان‌های ذیربط و برنامه‌ریزی و تعامل و همکاری بخش خصوصی فعال در حوزه حمل و نقل بین‌المللی در کشور در مدت مذکور از مجموع کالاهای ترانزیت شده، یک میلیون و ۷۳۸ هزار‌ تن را مواد نفتی و یک میلیون و ۶۳۵ هزار تن را مواد غیرنفتی تشکیل داده‌اند. وی با بیان اینکه عمده‌ترین بخش مواد غیرنفتی کالاهایی نظیر مواد سوختی، انواع ترکیبات شیمیایی، انواع پنبه، لوازم خانگی و مواد غذایی بوده است، گفت: در مدت زمان مذکور، از میان مرزهای کشور، پرویزخان در استان کرمانشاه با ۹۱۶ هزار تن معادل۲۷ درصد فعال‌ترین مرز در زمینه ترانزیت ورود کالا به شمار می‌رود. پس از آن مرزهای بندر عباس با‌ ۲۰.۶ رصد، باشماق با ۱۷.۳ درصد و بازرگان با ۱۰ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند. مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اظهار داشت: در زمینه ترانزیت خروج کالا از کشور، بندر امام خمینی (ره) با یک میلیون و ۳۷۳ هزار تن معادل ۴۱ درصد در رده نخست و پس از آن مرزهای بندرعباس با ۱۲ درصد، بازرگان با ۶.۴ درصد، لطف‌آباد با ۶.۴ درصد و سرخس با ۵.۳ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند. عطرچیان، بیشترین حجم تردد کامیون‌های حامل بار ترانزیتی را از مبدأ عراق به مقصد امارات اعلام کرد و افزود: از ۱۵۰ هزار دستگاه تعداد سفر کامیون‌های حمل کننده کالاهای ترانزیتی، ۹۱ هزار دستگاه معادل ۶۱ درصد توسط کامیون ایرانی و مابقی توسط سایر ملیت‌ها از کشور حمل شده است. وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران به دلیل موقعیت استراتژیک و ژئو پلتیک خود به عنوان چهار راه ترانزیتی آسیا و اروپا دارای پتانسیل‌های کافی برای افزایش ترانزیت کالا و مسافر از طریق شیوه‌های گوناگون حمل و نقل است.
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید