آمریکا برای توافق هسته‌ای با کره‌شمالی اعلام آمادگی کرد | اتاق خبر
کد خبر: 122533
تاریخ انتشار: 24 تیر 1394 - 11:44
وزارت خارجه آمریکا با اعلام این مساله که توافق هسته‌ای با ایران نشان دهنده تمایل واشنگتن برای گفت‌وگو حتی با کشورهایی است که اختلافات بسیار زیادی با آمریکا دارند،
وزارت خارجه آمریکا با اعلام این مساله که توافق هسته‌ای با ایران نشان دهنده تمایل واشنگتن برای گفت‌وگو حتی با کشورهایی است که اختلافات بسیار زیادی با آمریکا دارند، بر آمادگی خود جهت گفت‌وگو با پیونگ یانگ درباره پرونده هسته‌ای این کشور تایید کرد.
به گزارش اتاق نیوز به نقل از خبرگزاری یونهاپ، جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پس از دستیابی به متن توافق ایران و گروه 1 + 5 در پاسخ به سوالی درباره احتمال شکل گیری چنین توافقی با کره شمالی گفت: پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای با ایران به روشنی تمایل‌ ما برای مذاکره با کشورهایی را نشان داد که مدت‌هاست با آنها اختلاف داریم. کربی ادامه داد: در صورتی که طرف کره‌ای ثابت کند می‌توان به او اعتماد کرد، ما برای مذاکره آماده‌ایم. اما تلاش پیونگ یانگ برای انجام مذاکره در حالی که هنوز عناصر حیاتی خود برای ساخت سلاح اتمی را فعال نگه داشته است، غیرقابل قبول است. کربی تاکید کرد: آمریکا از روی اقدامات کره شمالی قضاوت می‌کند و نه حرف‌هایی که می‌زند. وی با اشاره به اولویت‌های دولت آمریکا در پرونده هسته‌ای پیونگ یانگ اظهار کرد: خلع سلاح‌های اتمی اولویت‌ خواهد بود و ما ارتباط نزدیک با سایر شرکای خود را در هدف مشترکمان مبنی بر خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره براساس اصول صلح آمیز حفظ خواهیم کرد. گفت‌وگوهای شش جانبه با هدف حل مساله کره شمالی از اواخر سال 2008 متوقف شد. پس از آن پیونگ یانگ خواستار از سرگیری مذاکرات بدون هرگونه پیش شرطی شد اما آمریکا مکررا اعلام می‌کند که برای بازگشت به میز مذاکره طرف مقابل گامی در جهت نشان دادن تعهد خود بردارد. طی مدتی که گفت‌وگوهای شش جانبه معلق بوده، کره شمالی قابلیت‌های اتمی خود را با انجام سه آزمایش هسته‌ای افزایش داده است. برخی کارشناسان اکنون هشدار می‌دهند این کشور تا سال 2020 این توانایی را خواهد داشت که بیش از 100 بمب اتم داشته باشد.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید