درخواست بان کی مون از سودان جنوبی برای پایان دادن به درگیری‌ها | اتاق خبر
کد خبر: 122548
تاریخ انتشار: 24 تیر 1394 - 12:01
تنها چند روز پس از چهارمین سالگرد استقلال سودان جنوبی، دبیرکل سازمان ملل از سران این کشور خواست تا به خشونت‌ها خاتمه دهند و در جهت منافعی فراتر از منافع حزبی خود حرک...
تنها چند روز پس از چهارمین سالگرد استقلال سودان جنوبی، دبیرکل سازمان ملل از سران این کشور خواست تا به خشونت‌ها خاتمه دهند و در جهت منافعی فراتر از منافع حزبی خود حرکت کنند.
به گزارش اتاق نیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در این باره گفت: امروز من درخواست خودم از رئیس‌جمهور و معاون اسبق رئیس‌جمهور سودان جنوبی را برای پایان دادن به درگیری‌ها تکرار می‌کنم. من از آنها می‌خواهم تا به توافقی سیاسی دست یابند و به تعهداتشان برای حفاظت از مردم عمل کنند. بان کی مون پس از دیدار با نخست‌وزیر اتیوپی رئیس اتحادیه آفریقا درباره وضعیت سودان جنوبی اظهار کرد، سازمان ملل از نشست اختیارات بین‌دولتی در خصوص توسعه (IGAD) حمایت می‌کند. وی تاکید کرد: ما در یک موضوع توافق داریم و آن اینکه درگیری‌ها در سودان جنوبی باید متوقف شوند. دبیرکل سازمان ملل با یادآوری چهارمین سالگرد استقلال این کشور به امید مردم این کشور در ایجاد یک کشور مستقل اشاره و عنوان کرد: من برای مردمی ناراحتم که تمام امیدها و آرزوهایشان برای آینده‌ای صلح‌آمیز بی‌دلیل اما به شدت نابود شده است. وضعیت حقوق بشری در حال حاضر در سودان جنوبی با حدود 1.6 میلیون بی‌خانمان و 600 هزار پناهجو در کشورهای همسایه تعریفی ندارد. بان کی مون با اشاره به سطح بالای خشونت‌ها علیه غیرنظامیان در سودان جنوبی خاطرنشان کرد: رهبری درست یعنی مصالحه‌ کردن، توقف درگیری، کشتار و تجاوز و توقف نابودی کشور. وی با تاکید بر ضرورت حمایت کشورهای همسایه از صلح در سودان جنوبی، از روسای جمهور اوگاندا و سودان خواست تا از نفوذ خود در بین گروه‌های این کشور جهت پایان دادن به درگیری‌ها استفاده کنند.
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید