کدام بانک خارجی اول پا به ایران می گذارد؟ | اتاق خبر
کد خبر: 122793
تاریخ انتشار: 24 تیر 1394 - 17:12
اتاق نیوز: ایران چهارمین ذخایر نفت و دومین ذخایر گاز طبیعی جهان را دارد. قیمت نفت از مدتی پیش با پیش بینی اضافه شدن افزایش تولیدات نفت ایران به عرضه جهانی ریزش داشت. تو...
اتاق نیوز: ایران چهارمین ذخایر نفت و دومین ذخایر گاز طبیعی جهان را دارد. قیمت نفت از مدتی پیش با پیش بینی اضافه شدن افزایش تولیدات نفت ایران به عرضه جهانی ریزش داشت. توسعه صنعت نفت و گاز و دیگر صنایع نیاز به سرمایه های خارجی و حضور بانک هی خارجی دارد.
قیمت نفت خام روز توافق هسته ای با ایران 1.52% افت داشت. از صنایعی که انتظار بهبود سریع در آنها وجود دارد می توان به نظام مالی و بانکی، تولید خودرو و خطوط هوایی اشاره کرد. ایران با جمعیت 80 میلیون نفری بزرگتر از ترکیب کل کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است. اکنون به سرمایه گذاری نیاز است تا صنعت انرژی به روز شود و انتظار می رود بانک ها و موسسات مالی خارجی پشتیبان این سرمایه گذاری ها باشند. البته یکی از موضوعاتی که برای برخی از بانک های خارجی اکثراً هم اروپایی رخ داد مواجهه با تحریم ایران بود و برخی هم جریمه های سنگینی پرداختند. بانک هایی مثل BNP Paribas، کامرزبانک، دویچه بانک، سوشیت جنرال و کردیت اگریکول از ترس تکرار تجربیات گذشته به این زودی ها طرف ایران نمی روند. استانداردهای ضد پولشویی یکی از مسائل کلیدی این است که بانک مرکزی ایران استاندارهای ضد پولشویی را در اولین فرصت تعیین کند. ایران رژیم Basel را معرفی نکرده است و مشخص نیست با Basel II شروع می کنند یا بلافاصله به سراغ Basel III می رود. بدون وجود سیستم رگولاتوری محکم بانک های خارجی در ورود به ایران مردد خواهند بود. بانک های ایرانی در لندن فعالیت ندارند اما جالب است که مجوزها را باطل نکردند. در زمان بحران نه مقامات نظاراتی و نه مقامات رگولاتوری آنها را بیرون نراندند. همه منتظر بازگشت سرمایه های جذاب تجاری هستند. بعلاوه بانک های ایرانی با مشکل مربوط به وام های ناکارآمد مواجه هستند. بانک های هند و چین یکی از اثرات جانبی تحریم های بانکی آمریکا جذب بانک های هند و چین بوده است که تجارت کمتری در آمریکا دارند و باور ندارند که تحریمی در قبال ایران داشته باشند. این بانک ها آماده ارائه سرمایه گذاری های لازم هستند اما هنوز هیچ معامله ای صورت نگرفته است. از طرفی ایران اخیراً یکی از اعضای بانک سرمایه گذاری زیرساخت های آسیا به رهبری چین شد که هدف آن تامین سرمایه مورد نیاز برای اجرای پروژه های زیرساختی در منطقه است. یکی دیگر از این بانک ها بانک دولتی هند است که حضور دیرینه ای در ایران دارد. بانک های حوزه خلیج فارس در ورود به ایران محتاط تر هستند چراکه بانک نور اسلامی دبی بخاطر نقل و انتقالات میلیاردها دلار حاصل از فروش نفت ایران از سوی آمریکا با جریمه مواجه شد. در حال حاضر اتحادیه اروپا بانک های ملت، سینا، رفاه، صادرات، پست بانک، توسعه صادرات، آریان، کارگشایی، آینده، تجارت ایران و اروپا، انصار، PLS و CBI را تحریم کرده است. پیشرفت ایران در زمینه نفت در صحنه انرژی بین المللی می تواند عامل تضعیف قیمت ها باشد.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید