احتمال بازگشت ژاپنی‌ها به طرح توسعه میدان نفتی آزادگان | اتاق خبر
کد خبر: 124112
تاریخ انتشار: 30 تیر 1394 - 23:02
اتاق نیوز - یک مقام ارشد وزارت نفت ایران از امکان بازگشت شرکت اینپکس به طرح توسعه میدان نفتی آزادگان خبر داد....
اتاق نیوز - یک مقام ارشد وزارت نفت ایران از امکان بازگشت شرکت اینپکس به طرح توسعه میدان نفتی آزادگان خبر داد.

به گزارش اتاق نیوز به نقل از خبرگزاری رسمی کیودو از تهران، یک مقام ارشد وزارت نفت ایران اعلام کرد: امکان ازسرگیری حضور و فعالیت ژاپن در پروژه توسعه میدان نفتی آزادگان که پنج سال پیش شرکت ژاپنی اینپکس به دلیل فشار تحریمهای آمریکا و غرب از آن کناره گیری کرد، وجود دارد.

بازگشت شرکت اینپکس به پروژه توسعه میدان نفتی آزادگان واقع در جنوب غرب ایران نشان دهنده تمایل ایرانی ها برای بهره مندی از توان فنی ژاپنی هاست.

ایران از میزان پیشرفت شرکت چینی در طرح توسعه میدان نفتی آزادگان پس از خروج اینپکس، ناراضی بوده است و ابراز امیدواری می کند که پس از توافق جامع هسته ای اخیر میان تهران و کشورهای گروه ١+٥ در وین، احتمال مشارکت شرکت ژاپنی در طرح توسعه میدان نفتی آزادگان وجود دارد.

شرکت اینپکس ژاپن در سال ٢٠١٠ میلادی در دوران دولت یازدهم به دلیل محدودیتها و فشارهای حاصلی از تحریمهای ایالات متحده آمریکا مجبور به کناره گیری از طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شد.

مقام ارشد وزارت نفت ایران با بیان این که بازگشت دوباره اینپکس به طرح توسعه میدان نفتی آزادگان به نظر وزارت نفت بستگی دارد، گفت: من دیدگاه مثبتی نسبت به بازگشت این شرکت ژاپنی به طرح توسعه میدان نفتی آزادگان دارم.

رکن الدین جوادی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در مورد حضور شرکت اینپکس ژاپن در طرح توسعه میدان نفتی آزادگان گفته بود: تکمیل توسعه میادین غرب کارون شامل آزادگان، یادآوران و یاران، جزء اولویتهای اول شرکت ملی نفت ایران است و اصولا میادین مشترک، اولویت اول توسعه را خواهند داشت اما شرکتی نظیر اینپکس ژاپن که قبل از آغاز تحریم ها مسئول توسعه میدان آزادگان جنوبی بود و به خاطر تحریم ها از ایران رفت، به دلیل اینکه از اساس چهره این پروژه تغییر کرده است طبعا اولویت و مزیتی ندارد.

شرکت اینپکس که در توکیو به ثبت رسیده است و بخشی از سهام آن متعلق به دولت ژاپن است، پیش از خروج از طرح توسعه میدان نفتی آزادگان (به عنوان یکی از بزرگترین ذخایر نفت خام در منطقه خاورمیانه به شمار می رود) پس از تشدید تحریمهای ایران، در این پروژه سهیم بود.

ایران در نظر دارد با برگزاری یک کنفرانس در لندن از مدل تازه قراردادهای نفتی ایران برای جذب سرمایه و فناوری شرکتهای خارجی، رونمایی کند.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید