تفاهم‌نامه گمرکی میان ایران و افغانستان امضاء شد | اتاق خبر
کد خبر: 126662
تاریخ انتشار: 10 مرداد 1394 - 20:01
اتاق نیوز - گمرک ایران و افغانستان با هدف گسترش مبادلات تجاری ۳یادداشت تفاهم امضا کردند....
اتاق نیوز - گمرک ایران و افغانستان با هدف گسترش مبادلات تجاری ۳یادداشت تفاهم امضا کردند.

به گزارش اتاق نیوز به نقل از گمرک ایران، گمرکات ایران و افغانستان با هدف گسترش مبادلات تجاری 3یادداشت تفاهم امضا کردند.

این یادداشت تفاهم ها به امضای کرباسیان رییس کل گمرک ایران و نجیب اله وردک رییس عمومی گمرکات افغانستان در تهران رسید که مهمترین سند همکاریهای گمرکی دو کشور به شمار می رود و با اجرایی شدن آنها فصل جدیدی در همکاریهای گمرکی ایران و افغانستان آغاز خواهد شد.

این یادداشت تفاهم ها در سه موضوع بسیار مهم به امضای دو طرف رسیده است و شامل یادداشت تفاهم تبادل الکترونیکی اطلاعات، یادداشت تفاهم همکاریهای گمرکی و یادداشت تفاهم دروازه مشترک مرزی می شود. با اجرایی شدن این یادداشت تفاهم ها که مقرر شد طرف افغانستانی طی مدت 45روز نسبت به اجرایی شدن موارد امضا شده متن یادداشت تفاهم ها اعلام دارد،گمرکات دو کشور دروازه مشترک تجاری ایجاد خواهند کرد.

بر اساس بند اول یادداشت تفاهم اظهارنامه های مربوط به وسایل نقلیه و کالا در کشور خروجی انجام خواهد شد و کشور ورودی همان اظهار نامه را مبنا قرار خواهد داد. همچنین اطلاعات کلی مربوط به وسایل نقلیه و حمل و نقل در مرز گمرک خروجی به صورت الکترونیکی به کشور ورودی تحویل خواهد شد و اظهار نامه با کنترل گمرکی که در کشور ورودی انجام می گردد،نهایی خواهد شد.

با اجرایی شدن یادداشت تفاهم های یاد شده پیش بینی می شود هزینه های گمرکی در مرزهای دو کشور کاهش یابد و سرعت نقل و انتقال کالا میان دو کشور افزایش یابد. همچنین گمرکات دو کشورتصمیمات جدیدی جهت افزایش مبادلات مرزنشینان اتخاذ کردند و در مورد فعالیت شش بازارچه مرزی فی ما بین دو کشور که از طرف ایرانی فعال می باشد ،مقرر شد طرف افغانی طی مدت 30روز موضوع را بررسی و نظر خود را در زمینه انجام فعالیت یا مسدود نمودن انها به طرف ایرانی اعلام نماید.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید