حذف واسطه ها کمترین دستاورد توافق خواهد بود | اتاق خبر
کد خبر: 127433
تاریخ انتشار: 13 مرداد 1394 - 15:13
اتاق نیوز - رئیس اتاق اصناف ایران گفت: حذف واسطه ها و جلوگیری از خسارت ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلاری ناشی از واردات کالاها در زمان تحریم ، کمترین دستاورد توافق هسته ای است....
اتاق نیوز - رئیس اتاق اصناف ایران گفت: حذف واسطه ها و جلوگیری از خسارت ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلاری ناشی از واردات کالاها در زمان تحریم ، کمترین دستاورد توافق هسته ای است.
علی فاضلی در نشست بررسی فرصت ها، تهدید ها و چشم انداز اقتصاد ایران پس از تفاهم نامه ۱+۵ که با حضور صاحب نظران اقتصادی و روسای اتحادیه های صنفی در سالن اجتماعات اتاق اصناف ایران برگزار شد ، افزود: به علت تحریم های موجود سالانه بین ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار از ارز کشور به دلالان و واسطه ها بابت واردات کالاها پرداخت می شد که بعد از توافق ، این روند متوقف خواهد شد. وی تصریح کرد: از دیگر دستاوردهای توافق نهادینه شدن امید در جامعه و جلوگیری از فرار مغزها است که بر اساس آن بسیاری از ایرانیان خارج و سرمایه های شان می تواند به وطن باز گردد. فاضلی شرایط فعلی را برای کشور یک فرصت دانست و بر لزوم استفاده بهینه از این فرصت تاکید و تصریح کرد: به یقین سرمایه های بلوک شده صرف واردات نخواهد شد و بخش زیادی از این سرمایه ها برای بخش تولید و نوسازی خطوط تولید استفاده خواهد شد. رییس اتاق اصناف ایران با طرح این سوال که ” چگونه می شود نیروهای مردمی را در عرصه اقتصاد بکار گرفت؟ ” گفت: ما به عنوان مجموعه اصناف باید حرکت رو به جلو را در این شرایط ادامه دهیم و کشور را در بخش تولید و توزیع تقویت کنیم. فاضلی افزود: کار بسیار عظیمی در بحث توافق هسته ای صورت گرفته و بنگاههای اقتصادی صاحبان اصلی پساتحریم هستند و به این مساله امید داریم که ورود سرمایه‌ به کشور منجر به نوسازی و تجهیز ماشین‌آلات صنایع و صرف تولید کشور خواهد شد و در این میان باید به عارضه‌هایی که در ساختار اقتصادی کشور وجود دارد توجه شود. وی جایگزین کردن دولت الکترونیک به جای سیستم سنتی و حذف نیروهای زائد را ضروری دانست و گفت: دو برنامه ضروری و جدی که در شرایط پساتحریم باید به آن بیشتر توجه شود، اصلاح ساختارهای اداری و اقتصادی آسیب دیده کشور است که بارها به آن اشاره کرده‌ایم. رئیس اتاق اصناف افزود: دلیل اصلی مشکلات اقتصادی کشور جلوگیری از ورود مردم و بخش خصوصی به این عرصه است که و ما گذشته در این زمینه هر چه فریاد زده‌ایم کمتر به نتیجه رسیده ایم به اهداف خود در این زمینه نرسیده‌ایم و دست‌های آلوده از اقتصاد کشور کوتاه نشد. وی بر لزوم توجه دولت و مسئولان به بنگاه های کوچک و متوسط تاکید کرد و گفت: برخی صنایع بزرگ در سی و چند سال گذشته نشان داده‌اند که از کارایی لازم برخوردار نبوده‌اند به طوری که حتی توان اداره خود را نیز ندارند و برای این کار از بودجه‌های عمومی استفاده می‌کنند. اما آنچه باعث رونق اقتصادی کشور می شود ، تولیدات بنگاه‌های کوچک و بخش خصوصی است. این قبیل بنگاه ها از جمله صنوف تولیدی هیچ گاه از کمک های دولتی استفاده نکرده اند. فاضلی در پایان افزود: این نگرانی وجود داد کسانی که در سالهای گذشته نگذاشته‌اند که اقتصاد ایران به سمت اقتصاد مقاومتی و تحقق دغدغه‌های مقام معظم رهبری پیش بروند دوباره در شرایط پساتحریم فعال شوند.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید