Performancing Metrics

سرمایه‌گذاری مشترک ایران و ترکیه در پوشاک | اتاق خبر
کد خبر: 133430
تاریخ انتشار: 3 شهریور 1394 - 16:00
اتاق نیوز - حسین فروزان در نشست خبری از سرمایه گذاری مشترک ایران و ترکیه برای احداث واحد تولیدی در صنعت پوشاک خبرداد و گفت: سالانه حدود ۱۵ میلیارد دلار مبادلات ارزی می...

اتاق نیوز - حسین فروزان در نشست خبری از سرمایه گذاری مشترک ایران و ترکیه برای احداث واحد تولیدی در صنعت پوشاک خبرداد و گفت: سالانه حدود ۱۵ میلیارد دلار مبادلات ارزی میان ایران و ترکیه صورت می گیرد که از این رقم، ۶ میلیارد دلار آن به صورت عبوری از اتحادیه اروپا به ترکمنستان و عراق و مابقی مربوط به صادرات و واردات است.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو افزود: با توجه به حجم قاچاق گسترده پوشاک از ترکیه به ایران، بنا داریم تا سرمایه‌گذاری مشترک بر ایجاد کارخانه‌های تولید البسه که قیمت تمام شده آن مقرون به صرفه باشد، در منطقه آزاد ماکو ایجاد شود.

وی تصریح کرد: در برخی موارد به دلیل تعرفه بسیار بالای واردات به راحتی بازار را در اختیار کالای قاچاق قرار می دهیم؛ غافل از آنکه تمام آن را مدیریت کرد و در مبادی اصلی گمرک با هماهنگی‌ بیشتر و بروکراسی‌های اداری درآمدهای زیادی را که دولت به خاطر قاچاق از دست می‌دهد، را روانه خزانه کرد.

به گفته فروزان، در همه جای دنیا زیرساخت‌های مناسبی از جمله فرودگاه، ریل و پایانه صادراتی برای تجارت فراهم می‌شود، این در حالی است که این زیرساخت‌ها باید بتواند پویایی یک منطقه را برای تجارت خارجی فراهم کند در حالی که هنوز در مناطق آزادی همچون ماکو این زیرساخت‌ها فراهم نشده است.

وی اظهار داشت: هنوز در منطقه آزاد ماکو فرودگاه وجود ندارد ولی امیدواریم تا اولین پرواز در این منطقه، مهرماه سال جاری به صورت آزمایشی برگزار شود و در ادامه، در سال ۹۵ نیز تعداد خطوط پروازی به سایر شهرهای کشور و همچنین کشورهای همسایه افزایش یابد.

فروزان افزود: تلاش داریم تا بزرگترین پایانه صادراتی کشور در منطقه آزاد ماکو احداث شود که می‌تواند در جهش صادراتی به کشورهای شمال ایران از جمله روسیه و ترکیه نقش موثری داشته باشد.

وی اظهار داشت: سالانه حدود ۱۵ میلیارد دلار مبادلات ارزی با کشور ترکیه داریم که ۶ میلیارد دلار آن به صورت عبوری از اتحادیه اروپا به ترکمنستان و عراق می‌رود و مابقی مربوط به صادرات و واردات است.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو افزود: بر عکس برخی مناطق آزاد مانند کیش، ما بازارچه وارداتی نداریم، این در حالی است که قبل از ایجاد بازارچه مرزی و منطقه آزاد ماکو عده‌ای از مرزنشینان را عجین می‌کردند و با بدترین شرایط به ترکیه برده که تا ۵ تا ۶ بار وارد کشور شده اما با ایجاد تسهیلات جدید این وضعیت بهبود یافته است.

وی افزود: در مجموع با احتساب ۵۰۰ هزار گردشگری که به این منطقه طی یک سال آمده‌اند، ۱۷ میلیون دلار واردات به بازارهای مرزی داشته‌ایم.

فروزان از ورود سرمایه‌گذار هندی در بخش فروآلیاژها خبر داد و گفت: سرمایه‌گذار ۶۰ میلیارد دلار در این بخش سرمایه‌گذاری کرده است که ۴ ماه زمان صرف کرد تا بتواند مجوزهای لازم را برای احداث کارخانه خود در منطقه آزاد ماکو اخذ کند که فقط ۲ ماه آن مربوط به اخذ مجوز برای تأمین برق در شهر تبریز بود.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو تصریح کرد: در حال مذاکره با ۵ سرمایه‌گذار خارجی برای ساخت هتل در این منطقه هستیم و ایجاد نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی با سرمایه‌گذار چینی در دستور کار قرار دارد.

فروزان از احداث بزرگراه بین تبریز تا مرز بازرگان توسط فاینانسور ترک خبر داد و گفت: این بزرگراه در ۵ سال به بهره‌برداری خواهد رسید

منبع : مهر.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید