رکود به صنعت و معدن بازگشت | اتاق خبر
کد خبر: 147318
تاریخ انتشار: 9 مهر 1394 - 00:12
در حالی که طی یک سال گذشته همواره رشد بخش صنعت و معدن از سوی متولیان این امر مثبت عنوان شده است، بار دیگر رکود جای خود را صنعت و معدن کشور باز کرد و فصل اول امسال رشد من

در حالی که طی یک سال گذشته همواره رشد بخش صنعت و معدن از سوی متولیان این امر مثبت عنوان شده است، بار دیگر رکود جای خود را صنعت و معدن کشور باز کرد و فصل اول امسال رشد منفی مهمان تولیدات این بخش بود.

به گزارش اتاق نیوز به نقل از ایسنا، مرکز آمار ایران که به عنوان منبع رسمی اعلام رشد اقتصادی کشور از سوی قانون مشخص شده، اخیرا آمار رشد تولیدات بخش‌های مختلف را اعلام کرد که در این میان رشد بخش صنعت و معدن دوباره به زیر صفر رسیده است.

بر اساس آنچه مرکز آمار ایران اعلام می‌کند، شاخص تولید در بخش صنعت و معدن از جمله مهم‌ترین نماگر‌های کوتاه‌مدت اقتصادی است که تغییر در مقدار کالاها و خدمات تولید شده توسط بخش‌های مورد نظر را طی زمان نشان می‌دهد.

یافته‌های مرکز آمار از وضعیت تولیدات صنعتی و معدنی نشان می‌دهد که در نخستین فصل سال جاری، میزان تولیدات صنعت با دو درصد و تولیدات بخش معدن با 0.6 درصد کاهش مواجه بوده است.

براساس محاسبات این مرکز بیشترین نوسانات در بین رشته فعالیت‌های بخش صنعت، مربوط به رشته فعالیت ساخت وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیم تریلر بوده که با کاهش قابل توجهی مواجه شده است.

این در حالی است که شاخص تولیدات بخش صنعت در سال گذشته نسبت به سال پیش از آن 2.6 درصد رشد داشت.

گزارش مرکز آمار ایران حاکی از آن است که در فصل بهار، مقدار تولیدات در بخش معدن نیز با 0.6 درصد کاهش نسبت به فصل مشابه سال قبل به عدد 98.9 درصد رسیده است.

در عین حال شاخص مقدار تولید بخش معدن در بهار سال گذشته نیز با افتی 1.7 درصدی نسبت به فصل مشابه پیش از آن عدد 99.4 را نشان می‌داد.

کاهش تولیدات بخش صنعت و معدن در بهار سال جاری در حالی از سوی مرکز آمار ایران اعلام شده است که بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی، نرخ تورم 12 ماهه تولیدکننده در شهریور ماه سال جاری نسبت به ماه قبل از آن کاهش 0.9 درصدی را نشان می‌دهد.

بانک مرکزی در این زمینه اعلام کرد: شاخص بهای تولیدکننده در ایران در 12 ماه منتهی به شهریور ۱۳۹۴ نسبت به 12 ماه منتهی به شهریور ۱۳۹۳ به ‌میزان ۹.۳ درصد رسید.

بررسی گزارشات قبلی بانک مرکزی حاکی از آن است که این شاخص در 12 ماه منتهی به مرداد ۱۳۹۴ نسبت به 12 ماه منتهی به مرداد ۱۳۹۳ به ‌میزان ۱۰.۲ درصد بوده است.

هرچند که کاهش تورم بخش تولید در ظاهر امری منفی به نظر نمی‌رسد، اما با توجه به اینکه تولیدات بخش صنعت و معدن در این مدت با کاهش همراه بوده، زنگ خطر بازگشت رکود به بخش صنعت و معدن کشور زده شد تا مسئوولان کشور بیش از پیش نگران وضعیت این بخش از کشور باشند.

البته در این میان نقش مردم که منتظر کاهش قیمت‌ها به صورت ناگهانی هستند و این روزها در بسیاری از حوزه‌ها دست از خرید کشیده‌اند را هم نباید نادیده گرفت، چنانچه دیده می‌شود بخش عمده کاهش تولیدات صنعتی در بخش وسایل نقلیه موتوری اتفاق افتاده است.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید