Performancing Metrics

نبود نقدینگی عامل رکود صنایع در ایران است | اتاق خبر
کد خبر: 148517
تاریخ انتشار: 12 مهر 1394 - 11:05
سید محمد بیاتیان نماینده مردم بیجار و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت و گویی که با اتاق نیوز داشت در پاسخ به سوالی در مورد تاثیر برجام بر صنایع کشور...

سید محمد بیاتیان نماینده مردم بیجار و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت و گویی که با اتاق نیوز داشت در پاسخ به سوالی در مورد تاثیر برجام بر صنایع کشور با بیان اینکه صنایع کشور در سالیان گذشته وضعیت مناسبی نداشته اند و به حالت تعطیل و نیمه تعطیل درآمده بوده اند از جهش نرخ ارز به عنوان یکی از عوامل رکود صنابع کشور نام برد.
نماینده مردم بیجار در مجلس افزایش قیمت حامل های انرژی و مواد اولیه مورد استفاده در صنایع را از عوامل کند شدن روند تولید در کشور دانست و اضافه کرد: وضعیت در حال حاضر متفاوت است. ما تا سال 92 با تورم سنگین، افزایش نرخ ارز و تحریم روبه رو بودیم. با این حال در دولت جدید فضای روانی مثبتی به وجود آمد و بازار نیز انتظار اتفاقات مثبتی را داشت ولی به دلیل اینکه اتفاق خاصی رخ نداد رکود شدیدی بر اقتصاد کشور حاکم شد. در کنار اینها نبود نقدینگی در کشور باعث بدتر شدن اوضاع شد. وی در ادامه ندادن تسهیلات از طرف بانکها را از مهمترین عوامل رکود دانست و گفت: برنامه های دولت باعث نبود و کم بود نقدینگی در جامعه شده است. برنامه دولت در ابتدا این بوده است که نرخ تورم را از بالای 40 درصد به زیر 20 درصد برساند. برای این کار دولت از تزریق نقدینگی به جامعه خودداری کرد. درست است که این کار باعث کاهش نرخ تورم شد اما باعث شد رکود شدید در جامعه شکل بگیرد. با توجه به نظر کارشناسان اقتصادی باید تورم را تحمل کرد تا از رکود خارج شویم. در کنار اینها عدم اختصاص تسهیلات و وامهای کم بهره از سوی بانکها باعث تعطیلی واحد های کوچک و متوسط شده است. بیاتیان در مورد اولویت داشتن جذب سرمایه گذاری خارجی و اصلاح مدیریت گفت: درصورت اینکه قرار به یافتن مقصر باشد 70 درصد این رکود به دلیل مدیریت داخلی و تنها 30 درصد به تحریمها ارتباط دارد. ما در بحث مدیریت و تکنولوژی صنایع عقب هستیم. ما با ابزارها، استاندارد ها و تکنولوژی روز دنیا فاصله داریم. ضمن اینکه مدیرانی که در صنایع بزرگ دولتی و شبه دولتی مشغول به کار هستند تناسبی با حوزه کاری خود ندارند و این یکی از عواملی است که باعث بروز مشکل در صنایع شده است. نماینده مردم بیجار در پایان خواستار آمدن و حضور سرمایه گذاران خارجی شد و در این باره اظهار کرد: سرمایه گذاران خارجی باید در کنار آوردن سرمایه، تکنولوژی های روز و دانش مدیریت را نیز با خود بیاورند و به همین دلیل این سرمایه گذاران هم درسود و هم زیان مانند یک سرمایه گذار واقعی شریک باشند.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید