تعطیلی کارخانه سیمان کیاسر ناشی از عدم اجرای مصوبه دولت | اتاق خبر
کد خبر: 148565
تاریخ انتشار: 11 مهر 1394 - 16:45
مدیرعامل سیمان کیاسر گفت: هیات وزیران اسفند ماه سال گذشته تصویب کرد کارخانه های سیمان مازوت سوز از نفت کوره با قیمت معادل گاز مصرفی در بخش صنعت ومعدن استفاده کنند اما...
مدیرعامل سیمان کیاسر گفت: هیات وزیران اسفند ماه سال گذشته تصویب کرد کارخانه های سیمان مازوت سوز از نفت کوره با قیمت معادل گاز مصرفی در بخش صنعت ومعدن استفاده کنند اما مصوبه مزبور در ارتباط با این واحد شکل اجرایی به خود نگرفت و موجب تعطیلی آن شد.

به گزارش اتاق نیوز به نقل از ایرنا، محمدرضا بهجت روز شنبه به خبرنگاران اظهار داشت: چنانچه مصوبه یادشده از سوی وزارت نفت شکل اجرایی به خود می گرفت، ماهیانه 550 میلیون تومان باید بابت سوخت پرداخت می شد، درحالی که پیش از تعطیلی ماهیانه 1.5 میلیارد تومان بابت سوخت هزینه شده بود. وی با بیان آنکه مرداد ماه امسال معاون اجرایی رئیس جمهوری طی نامه ای خطاب به دبیر هیات دولت، موضوع مزبور را خاطرنشان و تصریح کرد: شرکت سیمان کیاسر به فهرست کارخانه های موضوع مصوبه دولت اضافه شود اما تا پیش از تعطیلی این مساله مورد توجه قرار نگرفت. بهجت افزود: بررسی ها نشان می دهد 90 درصد تجهیزات این واحد سیمانی تازه و نو بکار گرفته شده، درعین حال با بهره گیری از تجهیزات روز دنیا، فاقد هرگونه گردو غبار است. وی اضافه کرد: شرایط کنونی صنعت سیمان موجب آن شده با بهره گیری از فناوریهای روز، آلایندگی ناشی از تولید اینگونه کارخانه ها به کمترین میزان برسد و تاثیر سوء بر محیط زیست نداشته باشد. مدیرعامل این کارخانه سیمانی، اضافه کرد: فعالیت سیمان کیاسر موجب اشتغال 250 نفر به شکل مستقیم و دو هزار نفر غیرمستقیم شده که 75 درصد افراد بومی و بقیه غیربومی هستند. وی گفت: عدم اجرای تعهدات سازمان جنگلها، مرانع و آبخیزداری که در سطح استانها سازمانهای منابع طبیعی شناخته می شود، مانع از آن شده که با وجود مجوزهای لازم معدن دوم کارخانه فعال شود. بهجت تصریح کرد: هنگامی که یک واحد تولیدی فعال می شود، مجوزهای لازم را از سازمانهای مرتبط از جمله محیط زیست دریافت کرده و کارشناسان ذیربط نیز نسبت به صدور مجوز بهره برداری اقدام کرده اند. وی تاکید کرد: فعالیت کارخانه سیمان کیاسر هیچگونه تداخلی با محدوده های جنگلی ندارد، در عین حال متعهد شده ایم در نقاطی که احتمال تداخل وجود دارد ، به ازای هر میزان تخریب، نسبت به احیای 400 درصدی پوشش گیاهی منطقه اقدام کنیم. بهجت گفت: برمبنای توافق صورت گرفته 60 هکتار جنگلکاری از سوی این شرکت، توسط پیمانکار منابع طبیعی به مورد اجرا گذاشته شده و این امر اکنون به اتمام رسیده است. وی موضوع تامین مواد اولیه و مورد نیاز کارخانه را یادآور شد و اظهار داشت: طی نشستی در اواخر سال گذشته با حضور نمایندگان سازمانها و رئیس کل دادگستری مازندران که ریاست شورای حفظ حقوق بیت المال در استان را هم برعهده دارد، قرار شد برای جلوگیری از توقف فعالیت کارخانه مواد اولیه مورد نیاز از 50 هکتار از زمینهای اطراف تامین شود اما تاکنون این مهم تحقق نیافته است. مدیرعامل شرکت یادشده اضافه کرد: کیفیت تولیدات این شرکت موجب شد سهمی از بازار منطقه را به خود اختصاص دهد اما امروز به دلیل مشکل تامین مواد اولیه، هزینه گزاف تامین سوخت و رقابت منفی تولیدکنندگان در بازار، ناگزیر از توقف فعالیت کارخانه شده ایم. کارخانه سیمان کیاسر شهریور ماه سال گذشته توسط محمدرضا نعمت زاده با ظرفیت دو هزار و 200 تن در روز افتتاح شد و پیش از تعطیلی روزانه دو هزار تن تولید داشت و برای بهره برداری از آن 250 میلیارد تومان از اعتبارات بخش خصوصی صرف شده است.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید