سومین صبحانه کاری رئیس اتاق همدان و رؤسای سازمان‌های اقتصادی برگزار شد | اتاق خبر
کد خبر: 148691
تاریخ انتشار: 12 مهر 1394 - 11:17
سومین جلسه صبحانه کاری رئیس اتاق همدان با روسای سازمان ها و اداره‌های اقتصادی با هدف تبادل نظر در خصوص مشکلات و موانع توسعه گردشگری با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنا

سومین جلسه صبحانه کاری رئیس اتاق همدان با روسای سازمان ها و اداره‌های اقتصادی با هدف تبادل نظر در خصوص مشکلات و موانع توسعه گردشگری با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان و اعضای کمیسیون گردشگری اتاق برگزار شد.

به گزارش اتاق نیوز به نقل از اتاق همدان، رئیس اتاق همدان بر رسیدگی به مسائل عمده و کلان در شورای گفت‌گو و مسائل بخشی و خرد در صبحانه‌‌های کاری تاکید کرد و برگزاری این جلسه‌ها را برای افزایش همدلی میان مسئولین و اعضای اتاق ضروری دانست.

زبردست گردشگری را محور توسعه استان دانست و گفت: فعلیت یافتن تمام ظرفیت‌های موجود و ایجاد ظرفیت های بیشتر برای این بخش مستلزم تدوین طرح جامع گردشگری است.

وی عنوان کرد: باید سهم همه دستگاه‌های دولتی در پیشبرد طرح جامع گردشگری تعیین شود و با هم افزایی و تعامل همه دستگاه ها، مسائل حل شوند.

رئیس اتاق همدان، با تاکید بر افزایش فعالیت های زیربنایی در بخش گردشگری یادآور شد ورودی های شهر به عنوان ویترین گردشگری همدان باید متناسب با جایگاه و ظرفیت استان ساماندهی شوند.

هدفگذاری اشتغال 15 درصدی در بخش گردشگری

در ادامه ریحان سروش مقدم مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی و ضرورت گذار به اقتصاد بدون نفت بخش گردشگری را محور توسعه و موتور محرکه کشور و استان دانست که منجر به افزایش اشتغال شد.

وی سهم بخش گردشگری در اشتغال استان را 0.3 درصد خواند که با احتساب سهم 3.1 درصدی صنایع دستی به 3.4 درصد می رسد

سروش مقدم افزود: براساس برنامه ششم توسعه نیز سهم اشتغال استان همدان از صنعت گردشگری 15 درصد مدنظر قرار گرفته است که برای تحقق نیازمند همکاری بین بخشی دستگاه‌های اجرایی هستیم.

به گفته این مقام مسئول صنایع دستی با تمام مهجوریت‌ها بهترین نقش را در اشتغال‌ استان همدان ایفا می‌کند و باید سرمایه‌گذاری جدیدی روی گردشگری انجام شود تا فضای فعال‌تر و پویاتری را شاهد باشیم.

وی همچنین با انتقاد از وجود نگاه فانتزی به بخش گردشگری، لازمه توسعه این بخش را وجود نگاه صنعتی خواند و خاطر نشان کرد: با وجودی که برنامه ششم توسعه گردشگری در کارگروه‌های اشتغال و گردشگری استان تصویب شده است اما مأموریت‌ها قابلیت انعطاف دارد و طبق این برنامه دستگاه‌های اجرایی باید پیوست گردشگری خود را اعلام کنند.

سروش مقدم در ادامه عدم شناسایی و معرفی درست استان همدان در بین گردشگران داخلی و خارجی را از مهمترین مشکلات پیش‌روی گردشگری استان توصیف کرد.

وی با اشاره به برنامه جذب گردشگر خارجی نیز تصریح کرد: در افق چشم‌انداز کشور 5 برابر ظرفیت کنونی معادل 20 میلیون نفر جذب گردشگر خارجی پیشبینی شده است که سهم استان همدان از جذب گردشگری خارجی 6 میلیون و 700 هزار نفر است که در نهایت 5میلیارد دلار درآمد عاید استان همدان می‌کند.

سروش مقدم بیان کرد: اگر محوریت توسعه استان منطبق بر حوزه گردشگری باشد باید تمام نیازهای این حوزه دیده شود و وقتی ابراز فراهم شد براساس ذائقه و نیاز گردشگر برنامه تدوین می‌شود

وی از تدوین اطلس گردشگری به عنوان نقشه راه در استان خبر داد و افزود: فرهنگ باید با جغرافیا پیوند برقرار کند و روی پوشاک، خوراک، گویش و موسیقی همدان باید کار شود و همچنین در هتل‌ها و رستوران‌ها غذاهای خاص و محلی همدان معرفی گردد

ضرورت ساماندهی به بخش گردشگری و اسکان مسافرین

رییس کمیسیون گردشگری و خدمات اتاق همدان با انتقاد از غفلت های صورت گرفته در جذب گردشگر خارجی یادآور شد: ضریب اشغال تخت‌ها در هتل‌های همدان نسبت به سال گذشته سه درصد کاهش یافته است.

شهرام شیروانی با اشاره به ظرفیت های فراوان همدان در جذب توریسم تاکید کرد: میتوان به موازات آثار تاریخی و گردشگری استان همدان جاذبههایی را ایجاد کرد که همین اقدام موجب ماندگاری چند روزه گردشگران در همدان می شود.

رئیس جامعه هتلداران استان همدان با انتقاد از عدم تحقق وعده اختصاص اعتبار یک میلیارد تومانی برای تبلیغات همدان تصریح کرد: همدان برای گردشگران خارجی و حتی داخلی ناشناخته مانده است.

شیروانی افزود: در زمان سفر و ورود گردشگر به استان همدان، آموزش و پرورش رقیب جدی هتل‌هاست و معمولاً بهترین نقاط و پارک‌ها و مناطق خوش آب و هوا به طور رایگان در اختیار مسافران برای نصب چادر قرار می‌گیرد که هیچ درآمدی نیز برای استان ندارد.

رییس کمیسیون گردشگری اتاق در بخش دیگر صحبت های خود ایجاد فضای سبز مناسب، پارکینگ و ساماندهی ورودی‌ها شهر را از عوامل موثر در افزایش نرخ ورود و اسکان گردشگر به استان دانست.

وی با اشاره به اینکه منازل استیجاری و کارتن به‌دست‌ها نیز باید ساماندهی شوند هشدار داد تداوم این وضع خطرآفرین است زیرا این افراد غالبا مکان مناسبی را در اختیار مسافران قرار نمی‌دهند.

در ادامه علیرضا الپناه سلطانیان رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی استان همدان پیگیری تشکیل دفتر کنسولی وزارت خارجه جهت تسهیل امور کنسولی بر اساس ماده 10 قانون بهبود فضای کسب و کار ، توانمندسازی تاسیسات گردشگری، رفع تبعیض و بی عدالتی در نحوه استفاده از امکانات موجود برای فعالان این صنعت، عملیاتی شدن مود 31 و 45 قانون رفع موانع تولید در مورد معافیت های مالیاتی مراکز اقامتی گردشگری و تحرک بیشتر مدیران استانی در جذب اعتبارات ملی را در جهت توسعه گردشگری مورد توجه حاضران قرار داد.

بهنام افتخاریان رییس اتحادیه راهنمایان گردشگری استان همدان نیز با انتقاد از ضعف نظارت بر فعالیت های این رسته افزود :در سینمارها، همایش‌ها و جشنواره‌های ملی و بین‌المللی استان همدان از راهنمایان گردشگری به عنوان راهنمای تور استفاده نمی‌شود.

محمد بشیری‌جلال عضو هیات نمایندگان اتاق همدان و رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سفال و سرامیک لالجین با انتقاد از فقدان امکانات رفاهی در لالجین تصریح کرد: 230 فروشگاه و عرضه کننده صنایع دستی در لالجین وجود دارد اما این شهر فاقد امکانات و خدمات رفاهی لازم برای پذیرائی از گردشگران است.

به گفته این عضو کمیسیون گردشگری اتاق همدان، 900 کارگاه صنایع دستی در شهر لالجین فعال است که برای یک‌هزار و 800 نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد کرده است و 17 هزار نفر به صورت غیرمستقیم از کالای تولیدی کارگاه‌ها سود می‌برند.

شایان ذکر است پیشنهاد تبدیل خیابان بوعلی حد فاصل میدان امام خمینی تا میدان آرامگاه بوعلی به منطقه خاص گردشگری و ممنوعیت تردد خودرو در آن، انتقاد از ارائه مجوز به واحدهای خدماتی به خصوص تالار ها و رستوران ها بدون ارزیابی امکانات آنها و تداخل و تزاحم وظایف و عملکرد های میان برخی انجمن ها و اتحادیه ها در حوزه گردشگری از دیگر موارد مطروحه در جلسه صبحانه کاری اتاق همدان بود.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید