تضمین ایران برای ریسک‌های غیر اقتصادی سرمایه‌گذاران خارجی | اتاق خبر
کد خبر: 149036
تاریخ انتشار: 12 مهر 1394 - 15:10
رییس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران اعلام کرد: هر سرمایه‌گذار خارجی که قصد ورود به ایران را داشته باشد از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران برای تمام ...
رییس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران اعلام کرد: هر سرمایه‌گذار خارجی که قصد ورود به ایران را داشته باشد از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران برای تمام ریسک‌های غیراقتصادی تضمینی کامل دریافت می‌کند.
به گزارش اتاق نیوز به نقل از ایسنا، محمد خزاعی در نخستین همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری حمل‌ونقل، مسکن و شهرسازی ایران با بیان این‌ مطلب تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین سوال‌های سرمایه‌گذاران خارجی این است که اگر قرار‌دادی را برای ورود به ایران امضاء کنند و سپس تغییر و تحولی در کشور رخ دهد تکلیف این قرار‌داد چه خواهد بود که ما رسما اعلام می‌کنیم تمام ریسک‌های غیراقتصادی در این رابطه از ابتدا تا انتها از سوی دولت تضمین می‌شود. وی با بیان این‌که براساس قوانین موجود در ایران سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند در یک پروژه 100 درصد سرمایه‌گذاری کامل داشته باشند، تاکید کرد: این قانون که در چارچوب‌ها و روش‌های مختلف قابل اجراست و می‌تواند ورود سرمایه‌گذاران خارجی را تسهیل کند از سوی دولت با قدرت اجرایی خواهد شد تا فضای کار برای سرمایه‌گذاران به وجود آید. معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: در دولت روحانی سیاست‌های توسعه اقتصادی کشور بر مبنای مشارکت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی شکل گرفته و امیدواریم در قالب این برنامه‌ها، حجم سرمایه‌گذاری وارد شده به ایران افزایش یابد. خزاعی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه از سوی مقام معظم رهبری اظهار کرد: در این برنامه شش ماده به توسعه حمل‌ونقل اختصاص یافته و در بخش‌های مختلف آن در توسعه اقتصادی در بخش‌های هوایی، دریایی، جاده‌ای و ریلی تاکید شده است. وی اضافه کرد: در این بخش‌ها برای پیگیری اهداف توسعه‌ای کشور قطعا نیاز به سرمایه‌گذاری غیردولتی وجود دارد. برای مثال اجرای طرح فاز سوم، چهارم و پنجم توسعه در بندر شهید رجایی جز با مشارکت بخش خصوصی داخلی و خارجی امکان‌پذیر نخواهد بود. همچنین صنعت هوایی ایران نیز با نیازی که به 20 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جدید دارد قطعا فضای مناسب برای حضور سرمایه‌گذاران خواهد بود. رییس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران با بیان این‌که ایران در طول سال‌های آینده به 10 هزار کیلومتر آزاد‌راه احتیاج دارد، تاکید کرد: در حال حاضر حدود 2100 کیلومتر از این آزاد‌راه‌ها فعال است و در سال‌های تحریم نیز حدود 500 کیلومتر آزاد‌راه جدید ساخته شده که با توجه به فشار اقتصادی در نوع خود یک معجزه به حساب می‌آید. ما برای ساخت کیلومترهای باقی‌مانده از این آزاد‌راه‌ها نیز روی حضور سرمایه‌گذاران حساب باز کرده‌ایم. خزاعی خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط کشور و نقشی که سرمایه‌گذاران داخلی می‌توانند در توسعه اقتصادی ایفا کنند، ما در ابتدا باید فرش قرمز خود را پیش پای سرمایه‌گذاران داخلی پهن کنیم و در مرحله‌ی دوم نیز با توجه به فضای بزرگ صنعت حمل‌ونقل برای جذب سرمایه‌گذار راه را برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی هموار کنیم.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید