تک نرخی شدن ارز بساط بسیاری از رانت خواری‌ها را جمع می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 149218
تاریخ انتشار: 13 مهر 1394 - 10:52
مشاور موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با بیان اینکه تک نرخی شدن به نفع اقتصاد کشور است و بساط بسیاری از رانت خواری‌ها را جمع می‌کند، تاکید کرد: توجه به بخشی‌نگر

مشاور موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با بیان اینکه تک نرخی شدن به نفع اقتصاد کشور است و بساط بسیاری از رانت خواری‌ها را جمع می‌کند، تاکید کرد: توجه به بخشی‌نگری به عنوان آفت سیاست در ایران ضرورت دارد.

به گزارش اتاق نیوز به نقل از ایسنا، محمدرضا رفعتی درمورد تأثیر تک‌نرخی شدن نرخ ارز در رونق اقتصادی کشور و واقعی‌تر شدن قیمت‌ها تاکید و اظهار کرد: راه کنترل نرخ ارز، تزریق پول به اقتصاد نیست، بلکه کنترل تورم است.

وی، بخشی‌نگری را آفت سیاست در ایران عنوان کرده و گفت: همه کارشناسان اعتقاد دارند تزریق بی‌رویه پول مشکل ما را حل نخواهد کرد و به اعتقاد بنده برای اقتصادی نفتی، کنترل تورم در وهله‌ی اول قابل اهمیت است.

بخشی از رونق در سال‌های گذشته کاذب بود

رفعتی با بیان اینکه بخشی از رونق ما در سال‌های گذشته رونق کاذبی بوده و در بخش‌هایی مثل مسکن و بورس تقاضای زیادی وجود داشت، اظهار کرد: در حال حاضر که شرایط عادی شده مردم انتظار کاهش قیمت را دارند و از طرفی میزان خرید نیز کاهش یافته است که البته سرکوب قدرت خرید مردم را در جبران نشدن افزایش قیمت‌های قبلی و معکوس شدن انتظارات تومی باید جستجو کرد که البته واردات نیز در این زمینه بی‌تاثیر نبوده است.

در سال‌های گذشته با تورم 50 درصدی مواجه بودیم

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته با تورم 50 درصدی مواجه بودیم درحالی که دستمزدها تا 25 درصد افزایش داشت، گفت: همین موضوع منجر به کاهش قدرت خرید مردم شد که باید این موراد مورد بررسی بیشتری قرار گیرد.

مشاور موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با اشاره به بازار بورس و مسکن در سال های اخیر گفت: این روزها با ریزش بورس مواجهیم و از سویی به‌دلیل رکود مسکن با کاهش قیمت آهن و سیمان روبرو هستیم که مردم تمایلی به خرید ندارند.

همچنین حسین پاریاب، دبیر کل اولین همایش بین‌المللی سیاست‌های صنعتی و تجاری با بیان اینکه سالانه 25 میلیارد دلار در حوزه گردشگری هزینه می‌شود که در سال 2020 به بالای یک هزار میلیارد دلار خواهد رسید، گفت: تا چندی پیش حدود 90 درصد درآمد گردشگری مربوط به 10 کشور بود که در سال 2013 این سهم به 50 درصد رسیده و کشورهایی مثل ترکیه، مالزی و امارات سهم بیش‌تری را به خود اختصاص داده‌اند که ایران نیز می‌تواند با ایجاد ظرفیت و زیرساخت بخشی از این گرشگران را جذب کند.

رشد صادرات فناوری در کشورهای درحال توسعه

پاریاب با بیان اینکه در پیشبرد برنامه‌های سند چشم‌انداز برای توسعه اقتصاد کشور وضعیت چندان مناسبی نداشتیم، با اشاره به رشد صادرات فناوری در کشورهای درحال توسعه گفت: در سال 2000 کشورهای پیشرفته به‌عنوان بنیانگذار صنعت فناوری اطلاعات 550 میلیارد دلار صادرات فناوری داشتند که این رقم برای کشورهای درحال توسعه 200 میلیارد دلار بود، اما در سال 2014 این رقم برای کشورهای پیشرفته تغییری نکرده ولی در کشورهای درحال توسعه به 1250 میلیارد دلار رسید که کشورمان نیز می‌تواند سهمی از این رقم را به خود اختصاص دهد.

وی در عین حال تاکید کرد: در صادرات کالاهای با فناوری بالا به شدت ضعف داریم و کم‌تر از یک درصد صادرات‌مان در این حوزه است.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید