احیای دریاچه ارومیه از اولویت‌های جدی دولت یازدهم است | اتاق خبر
کد خبر: 150646
تاریخ انتشار: 14 مهر 1394 - 19:00
وزیر نیرو در آئین کلنگ‌زنی حفاری مکانیزه انتقال آب از سد "کانی‌سیب" به دریاچه ارومیه، احیای این دریاچه را یکی از اولویت‌های جدی دولت یازدهم عنوان کرد....
وزیر نیرو در آئین کلنگ‌زنی حفاری مکانیزه انتقال آب از سد "کانی‌سیب" به دریاچه ارومیه، احیای این دریاچه را یکی از اولویت‌های جدی دولت یازدهم عنوان کرد.
به‌گزارش اتاق نیوز به نقل از ایسنا، حمید چیت‌چیان امروز در آئین کلنگ‌زنی حفاری مکانیزه انتقال آب از سد "کانی سیب" به دریاچه ارومیه با بیان این مطلب که کشور ما به‌طور طبیعی با کم آبی مواجه است و خشکسالی نیز به آن اضافه شده و به همین خاطر مسئله آب برای ما حیاتی و حاد است، اظهار داشت: طرح احیای در یاچه ارومیه از ابتدا همان در دستور کار دولت یازدهم بود و هم‌اکنون نیز به طور جدی پیگیری می‌شود. وی ادامه داد: دریاچه ارومیه در شرایط سخت و ناگواری قرار دارد، به همین دلیل در همان آغاز، کارگروهی برای نجات این در یاچه تشکیل شد. چیت چیان افزود: دولت یازدهم با تمام توان و استفاده از دانش و تجربیات سایر کشورها برای حل این معضل اقدام کرده و از متخصصین کشورهای آمریکا، آلمان،‌ روسیه و ژاپن نیز در این خصوص کمک گرفت. وی با اشاره به نشستی که به همین منظور در اروپا برگزار شد، گفت: ما در این نشست به جمع‌بندی بزرگی رسیدیم و حاصل آن 27 راهکار مهم برای احیای دریاچه ارومیه بود که به تصویب رسید. وزیر نیرو از انتقال آب از سد کانی سیب به عنوان یکی از طرح‌های برجسته برای نجات دریاچه ارومیه یاد کرد. وی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب مسئله آب در کشور است، ادامه داد: رئیس‌جمهور در نامه‌ای به مقام معظم رهبر ی شرح مبسوطی در خصوص پروژه‌های آبی با موضوع کم آبی، به منظور تخصیص اعتبار لازم ارسال کردند که ماحصل آن اعتباری به میزان 10 میلیارد دلار بود که از صندوق توسعه ملی برای اجرای این طرح در اختیار دولت قرار گرفت. در ادامه چیت‌چیان در یازدید از سد سلیوه نیز گفت: سد سلیوه در مرحله پایانی کار قرار دارد و امیدواریم تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد. وی در خصوص طرح‌ها و پروژه‌های آبی سد سلیوه گفت: اجرای پروژه‌های آبی باعث رونق اقتصادی در استان آذربایجان غربی شده و صنعت کشاورزی و تامین آب شرب مناطق آذربایجان غربی را نیز متاثر از خود می‌سازد.
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید