کدام صنایع آب بیشتری مصرف می کنند؟ | اتاق خبر
کد خبر: 151113
تاریخ انتشار: 15 مهر 1394 - 17:07
بررسی و تحلیل میزان مصرف آب در صنایع مختلف نشان می دهد که در سال های اخیر تولید مواد و محصولات شیمیایی بیشترین مصرف آب در بخش صنعت را به خود اختصاص داده اند....
بررسی و تحلیل میزان مصرف آب در صنایع مختلف نشان می دهد که در سال های اخیر تولید مواد و محصولات شیمیایی بیشترین مصرف آب در بخش صنعت را به خود اختصاص داده اند.
به گزارش اتاق نیوز به نقل از ایسنا، سهم صنایع مختلف از مصرف آب در سال‌های گذشته و با توجه به تغییر سیاست‌های اقتصادی با تغییرات زیادی همراه بوده است. در این میان مشاهده شده که بعضا واحدهایی که در دوره ای بیشترین سهم مصرف آب را به خود اختصاص داده بودند، اکنون سهم کمی از مصرف آب صنعتی کشور دارند که این امر می تواند به دلایل مختلف از جمله تغییر این صنایع و به روزآوری آن ها یا در طرف دیگر کاهش تولید آن بخش از صنعت باشد. بر اساس آماری که وزارت صنعت، معدن و تجارت از مصرف آب در بخش های مختلف صنعتی ارائه کرده است، بیشترین میزان مصرف آب در سال 1390 مربوط به صنایع تولید مواد و محصولات شیمیایی است که 40 درصد از آب مصرفی بخش صنعت را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که این صنعت در سال 1384، تنها 12.2 درصد از مصرف آب بخش صنعت را در اختیار خود گرفته بود و با نوسانات زیادی در سال 1390به حدود 40 درصد رسیده است. از سوی دیگر گروهی دیگر از صنایع نیز هستند که با توجه به نوع فعالیت‌شان همواره میزان مصرف آب بالایی داشته‌اند و تغییر چندانی به جز در برخی سنوات، در سهم آن ها از آب مصرفی صنعتی دیده نمی شود.

صنایع غذایی دومین مصرف‌کننده آب در بخش صنعت

گروه صنایع مواد غذایی و آشامیدنی که در سال 1384، حدود 20 درصد از آب صنعت را مصرف می کردند، در سال 1390 نیز تنها دو درصد کاهش سهم داشته و سهم آن از 20 درصد به 18 درصد رسیده است که به این ترتیب رتبه دوم مصرف آب صنعت را به خود اختصاص می دهند. اما بخش معدن و تولید فلزات اساسی در دهه اخیر بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت و همین امر سبب شد ضمن افزایش تولیدات، افزایش در مصرف آب بخش صنعتی را نیز داشته باشد. بر اساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت 12.8 درصد از آب مصرف شده در بخش صنعت کشور مربوط به تولید فلزات اساسی است و این بخش از این حیث سومین صنعت آب بر کشور به شمار می رود. البته بین سال های 1385 تا 1389 کاهش مصرف آب در این بخش نشانگر تزلزل در تولید این محصولات بوده اما در سال 1390 بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است. قرار گرفتن این سه صنعت در میان صنایع آب بر در سال 1390 در حالی صورت گرفته که شش سال پیش از اعلام این آمار یعنی در سال 1384 بیشترین مصرف اب صنعتی با سهم 32.7 درصد در اختیار بخش صنایع تولید زغال کک، پالایشگاه های نفت و سوخت های هسته ای بوده است که این بخش با افت چشمگیر مصرف آب در سال 1390 تنها 5.3 درصد از مصرف آب را به خود اختصاص داد. علاوه بر صنایع مذکور، تولید محصولات کانی غیرفلزی، کاغذ و ماشین آلات صنعتی را نیز می توان از دیگر صنایع آب بر عنوان کرد.
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید